“Beogradi i përkushtuar për dialog, problemi në Prishtinë”

16.01.2020 14:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Beogradi i përkushtuar për dialog, problemi në Prishtinë”

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq ka thënë se Beogradi është “i angazhuar për vazhdimin e dialogut me Prishtinën dhe të gjitha nismat rajonale që do të rrisin bashkëpunimin dhe besimin midis shoqërive dhe popujve në Ballkanin Perëndimor, por për momentin nuk ka struktura politike në Prishtinë që t’i ndajnë ato vlera”.

Gjuriq ia tha këtë ambasadorit të ri të Greqisë në Serbi, Yorgos Diacofotakis, të cilin e informoi për siç thuhet “situatën politike dhe të sigurisë në Kosovë dhe problemet e serbëve atje”, transmeton Klan Kosova.

Zyra e tij njoftoi se Gjuriq gjithashtu tha se “liria e lëvizjes për njerëzit, mallrat, shërbimet dhe kapitalin është një aset që ndërton dhe konsolidon paqen në Evropën moderne, dhe se ky model duhet të ndiqet nga vendet e rajonit në mënyrë që të arrihet një stabilizim i qëndrueshëm dhe përmirësimin e marrëdhënieve “.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën duke iu referuar mosnjohjes së Kosovës nga Greqia e falënderoi ambasadorin e këtij vendit për siç theksohet “mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë”,

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zemaj: Qeveria të dëshmojë që e ka prioritet shëndetin e qytetarëve

Zemaj: Qeveria të dëshmojë që e ka prioritet shëndetin e qytetarëve

Qeveria e Kosovës mban mbledhje sonte, këto janë pikat që do të shqyrtohen

Qeveria e Kosovës mban mbledhje sonte, këto janë pikat që do të shqyrtohen

Hajnat vjedhin stoli ari dhe para në një shtëpi në Lipjan

Hajnat vjedhin stoli ari dhe para në një shtëpi në Lipjan

Hoti i kundërpërgjigjet Kurtit për dialogun: Të gjitha dokumentet për procesin t’i kam dorëzuar

Hoti i kundërpërgjigjet Kurtit për dialogun: Të gjitha dokumentet për procesin t’i kam dorëzuar

Gashi: E pavërtetë deklarata e Kurtit se nuk mori raport për dialogun nga Qeveria Hoti

Gashi: E pavërtetë deklarata e Kurtit se nuk mori raport për dialogun nga Qeveria Hoti

Tahiri: Të padinjitetshme deklaratat e Kurtit në Bruksel, në kryeministri e ka raportin e të gjitha marrëveshjeve

Tahiri: Të padinjitetshme deklaratat e Kurtit në Bruksel, në kryeministri e ka raportin e të gjitha marrëveshjeve

Policia për 24 orë shqiptoi 1,013 tiketa ndaj qytetarëve për mosrespektim të Ligjit të Pandemisë

Policia për 24 orë shqiptoi 1,013 tiketa ndaj qytetarëve për mosrespektim të Ligjit të Pandemisë

Ish-këshilltari i Edita Tahirit: Paraqitja e Kurtit në Bruksel, ndër më të mirat e një burrështetasi kosovar

Ish-këshilltari i Edita Tahirit: Paraqitja e Kurtit në Bruksel, ndër më të mirat e një burrështetasi kosovar

Mandl: Takova vetëm një person nga Kosova që ishte për ndryshim të kufijve, e ai ishte Thaçi

Mandl: Takova vetëm një person nga Kosova që ishte për ndryshim të kufijve, e ai ishte Thaçi

15 mijë euro për të vrarë dy persona”, oferta e porositësit

15 mijë euro për të vrarë dy persona”, oferta e porositësit

Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

Borell: Jam pajtuar me Kurtin që takimi me Vuçiqin të ndodhë para fundit të qershorit

Kurti: Javën e ardhshme vjen një kontigjent i 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE-ja

Kurti: Javën e ardhshme vjen një kontigjent i 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE-ja

Molliqaj: Kurti po qeverisë me shantazh ndaj opozitës, diaologu po na çon drejt formimit të Asociacionit

Molliqaj: Kurti po qeverisë me shantazh ndaj opozitës, diaologu po na çon drejt formimit të Asociacionit

Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

Lajmëroni menjëherë policinë nëse shihni këta persona

Lajmëroni menjëherë policinë nëse shihni këta persona

Temperatura të larta në dy ditët e ardhshme në Kosovë

Temperatura të larta në dy ditët e ardhshme në Kosovë