BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

22.12.2018 10:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

Bashkimi Evropian ka vazhduar edhe zyrtarisht sanksionet ekonomike kundër Rusisë, të cilat janë vendosur fillimisht katër vjet më parë, si pasojë e vendimit të Rusisë për të aneksuar Krimenë nga Ukraina.

Këshilli Evropian ka thënë më 12 dhjetor se masat do të vazhdojnë të aplikohen edhe për gjashtë muaj tjerë, përkatësisht deri në korrik të vitit të ardhshëm.

Këshilli, pjesë e të cilat janë 28 shtetet anëtare të BE-së, ka thënë të ketë marrë këtë vendim në mënyrë unanime.

Liderët e BE-së janë pajtuar javën e kaluar për të vazhduar aplikimin e sanksioneve si dhe kanë konsideruar vënien e masave shtesë pasi Rusia ka aneksuar edhe disa anije ukrainase në Ngushticën e Kërçit.

Sanksionet aktuale shënjestrojnë sektorin bankar, atë të energjisë dhe të mbrojtjes në Rusi.

Gjatë po kësaj jave, diplomatët evropianë janë pajtuar për të ngrirë asetet dhe për të ndaluar udhëtimin e pesë rusëve që besohet se janë përgjegjës për helmimin e ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia me agjent nervor në Sallsbëri të Anglisë.

Të pesë rusët besohet se janë agjentë të inteligjencës ushtarake të Rusisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

BE’ja zgjat edhe zyrtarisht sanksionet kundër Rusisë

Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

Papa mesazh klerikëve abuzues: Dorëzohuni, përgatituni për drejtësi hyjnore!

OKB-Shqipërisë: Njeriu vendos vetë për identitetin e tij

OKB-Shqipërisë: Njeriu vendos vetë për identitetin e tij

LDK-ja e LVV-ja ‘block’ Veselit

LDK-ja e LVV-ja ‘block’ Veselit

Miratohet në parim buxheti i Kosovës për vitin 2019

Miratohet në parim buxheti i Kosovës për vitin 2019

Lluka: Edhe këtë dimër furnizimi me rrymë do të jetë jostabil

Lluka: Edhe këtë dimër furnizimi me rrymë do të jetë jostabil

Tayna tregon profesionin e ardhshëm.’ Këndimi nuk zgjat gjithë jetën’

Tayna tregon profesionin e ardhshëm.’ Këndimi nuk zgjat gjithë jetën’

Moti sot

Moti sot

Unitetin politik për dialogun nuk do ta bëjë tryeza e Veselit

Unitetin politik për dialogun nuk do ta bëjë tryeza e Veselit

Mediat serbe: Haradinaj dëshiron kapitullimin e Serbisë – përveç njohjes, kërkon edhe 22 miliardë euro dëmshpërblim

Mediat serbe: Haradinaj dëshiron kapitullimin e Serbisë – përveç njohjes, kërkon edhe 22 miliardë euro dëmshpërblim

Paga e kirurgëve sa e shoferëve të ministrave

Paga e kirurgëve sa e shoferëve të ministrave

Thaçi paralajmërohet nga opozita me denoncim në Kushtetuese

Thaçi paralajmërohet nga opozita me denoncim në Kushtetuese

Pavarësisht mospërkrahjes, Bahtiri bindshëm thotë se bashkimi i Mitrovicës do të realizohet

Pavarësisht mospërkrahjes, Bahtiri bindshëm thotë se bashkimi i Mitrovicës do të realizohet

“SHBA ka nisur armatimin për Ushtrinë e Kosovës”

“SHBA ka nisur armatimin për Ushtrinë e Kosovës”

Pacolli: Ahmeti ka humbur fondin prej 500 mijë eurosh

Pacolli: Ahmeti ka humbur fondin prej 500 mijë eurosh

Pushteti insiston në unitet për dialog e opozita në zgjedhje

Pushteti insiston në unitet për dialog e opozita në zgjedhje