BE’ja heton Apple për praktikat antikonkurrencë

16.06.2020 21:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE’ja heton Apple për praktikat antikonkurrencë

Komisioni Europian njoftoi sot hapjen e disa hetimeve kundër gjigantit amerikan ”Apple” pas dyshimeve për praktika antikonkurrencë në fusha të ndryshme.

Hetimi i parë u bë pas një ankese nga suedezi “Spotify”, që akuzon ”Apple” për abuzime me pozicionin e saj mbizotërues në tregun muzikor në internet, transmeton Gazeta Express.

Brukseli përmend gjithashtu ankesën e një distributori të librave elektronikë/librave audio, i pakënaqur me rregullat e aplikacioneve të App Store.

Ekzekutivi europian nuk e përmend emrin e kësaj kompanie, që sipas të përditshmes britanike “Financial Times”, është ”Kobo”, një filial i librave elektronikë të japonezit ”Rakuten”.

Hetimi i dytë përfshin sjelljen e gjigantit amerikan me shërbimin e pagesave Apple Pay.

Gjiganti amerikan reagoi menjëherë  në një deklaratë ku shprehet se është zhgënjyese që Komisioni Europian parashtron ankesa të pabazuara nga një pjesë e vogël e kompanive që thjesht duan të përfitojnë nga situata pa paguar.

“Ne nuk mendojmë se kjo është e drejtë, ne dëshirojmë të mbajmë kushtet të drejta të konkurrencës ku çdo person i vendosur dhe që ka një ide premtuese të mund të ecë përpara”, shtoi ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE’ja heton Apple për praktikat antikonkurrencë

BE’ja heton Apple për praktikat antikonkurrencë

Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Werder do ta këtë shumë të vështirë kundër Bayernit sonte, starton Rashica

Werder do ta këtë shumë të vështirë kundër Bayernit sonte, starton Rashica

Leonora ndryshon ngjyrën e flokëve, nuk do ta njihni me këtë pamje

Leonora ndryshon ngjyrën e flokëve, nuk do ta njihni me këtë pamje

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Më ke u shoqerua Mozzik-u në pushime në bregdetin kroat? (FOTO)

Më ke u shoqerua Mozzik-u në pushime në bregdetin kroat? (FOTO)

Xhensila Myrtezaj flet për herë të parë për divorcin e prindërve dhe të atin

Xhensila Myrtezaj flet për herë të parë për divorcin e prindërve dhe të atin

“Dashuria për futbollin s’njeh moshë” – Fotot e të moshuarit kosovar bëhen virale

“Dashuria për futbollin s’njeh moshë” – Fotot e të moshuarit kosovar bëhen virale

Shtyhet organizimi i ceremonisë “Oscar”

Shtyhet organizimi i ceremonisë “Oscar”

Kanye West mund ta zgjerojë brendin e tij “Yeezy”

Kanye West mund ta zgjerojë brendin e tij “Yeezy”

Chelsea me ofertë shokuese për Ronaldon

Chelsea me ofertë shokuese për Ronaldon

Kjo është arsyeja që janë prishur Majk dhe Capital T

Kjo është arsyeja që janë prishur Majk dhe Capital T

Zyrtare: Edon Zhegrova dëmton ligamentet!

Zyrtare: Edon Zhegrova dëmton ligamentet!

Egzona uron nënën për ditëlindje, poston foton më të bukur me të

Egzona uron nënën për ditëlindje, poston foton më të bukur me të

Ramos barazon rekordin e Koeman

Ramos barazon rekordin e Koeman