BE’ja do t’i japë miliarda euro Kosovës dhe vendeve tjera ballkanike

29.06.2019 23:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE’ja do t’i japë miliarda euro Kosovës dhe vendeve tjera ballkanike

Bashkimi Evropian planifikon që të shpenzojë një pjesë të buxhetit të saj jashtë kufijve të saj, ka njoftuar një grup i quajtur fact4EU, që në fakt është grup britanik që e mbështet qëndrimin e Britanisë së Madhe në BE.

Ky grup ka arritur që të shpjegojë se si Bashkimi Evropian do t’i shpenzojë 110 miliardë euro të taksapaguesve do të investohen jashtë kufijve. Kjo shifër është 30% e pjesës së mbetur nga buxheti i vitit të kaluar. Ky fond pritet që të shpenzohet gjatë viteve 2021 dhe 2027, ka paralajmëruar fact4Eu.

Duke shkruar në uebfaqen e tyre, ata kanë shkruar një dalje pa marrëveshje do të jetë shkatërrimtare për ekonominë dhe vendet e punës në Britani, shkruan Express.co.uk, transmeton Gazeta Express.

Ata shkruajnë se edhe pse ky plan ka nevojë që të kalojë në procesin e aprovimit, ka pak gjasë që ndonjë gjë të ndryshojë dhe se do të jetë ashtu siç është planifikuar tani.

“Këto para janë para të taksave të qytetarëve të shteteve të BE-së, që në fakt janë kontribuuesit më të mëdhenj të buxhetit të BE-së” shkruhet në uebfaqe.

Facts4EU thotë që 89.2 miliardë euro do të shkojnë drejtë zhvillimit ndërkombëtar, në vende të ndryshme të botës.

Pjesë e konsiderueshme e tyre do të jetë ndihmë për vende të cilat duan të jenë pjesë të BE-së, siç janë Kosova, Turqia dhe Shqipëria. /GazetaExpress/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje