Bechtel-ENKA s’e ka paguar tatimin, ia ka borxh Kosovës 2.4 milionë euro

26.10.2019 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bechtel-ENKA s’e ka paguar tatimin, ia ka borxh Kosovës 2.4 milionë euro

Janë 28 mijë e 570 tatimpagues që Administratës Tatimore të Kosovës i kanë gjithsej 355 milionë euro borxh.

Në fillim të listës për kah lartësia e borxheve janë kryesisht ndërmarrje publike, por jo fort larg tyre janë edhe emrat e dy kompanive që në Kosovë kanë funksionuar si konsorcium “Bechtel dhe Enka”, raporton KTV.

Si “Bechtel”-i edhe “Enka”, bazuar në këtë listë kanë borxh shumë të njëjtë: nga 1 milionë e 201 mijë e 984 euro, e në total 2 milionë e 403 mijë e 986 euro.

Televizioni ka tentuar të komunikojë me përfaqësues të të dy kompanive, bazuar në të dhënat, me të cilat janë regjistruar në Agjencinë për Regjistrimin e Bizneseve, por nuk ka marrë përgjigje.

Drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj, ka thënë se ende janë në procedurë të verifikimit të borxheve.

“…ka qenë një mos-saktësim ose mos-sqarim nga ana e kompanisë për atë problematikë, që për hir të konfidencialitetit të informatave, nuk mund t’i shpalosim, por është identifikuar se ka nevojë për ta trajtuar atë problematikë tutje dhe është ndalur lënda. Domethënë, është duke u trajtuar…”, ka thënë Murtezaj.

Për më shumë se 9 vjet, sipas Murtezajt, kompanitë në fjalë, brenda afateve juridike i kanë përmbushur të gjitha obligimet, por pavarësisht kësaj, në momentin që identifikohet si borxh dhe pas afatit të të ankesave, Murtezaj ka thënë se institucioni që drejton, i nis procedurat për mbledhje të borxhit.

Ai, gjithashtu, ka bërë të ditur se gjatë këtij viti, kanë bërë më shumë se 200 procese të konfiskimeve, çka ka rezultuar me uljen e borxhit për 21 milionë nga shuma prej 376 milionë euro që ishte në fillim të këtij viti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Smaka në prag të vendimit të Kushtetueses: Zgjidhja është zgjedhjet (VIDEO)

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Arben Gashi: Vetëvendosje po bën prova për të protestuar kundër vetës

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Vendimi i Kushtetueses: Për dikë pakënaqësi, për të tjerët festë

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend

Bislimi prezanton Pakon e Rimëkëmbjes Ekonomike: Ligjërisht mund të procedohet në Kuvend