BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

04.06.2019 15:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

Mediat e Kroacisë raportojnë se Serbia mori një dush të ftohtë nga Brukseli këtë muaj pasi nuk do të hapet asnjë kapitull i vetëm deri në fund të Presidencës rumune të BE-së.

Serbia shpreson të hapë së paku kapitullin 9 mbi shërbimet financiare, por për këtë nuk ka konsensus në Këshillin e BE, edhe pse Rumania po punon për të marrë mbështetje për të, shkruan Euractiv.jutarnji.hr.

BE hedh poshtë pretendimet se bëhet fjalë për bllokadë, por sipas burimeve diplomatike të Euractiv.jutarnji.hr, deri te kjo ka ardhur pasi Serbia nuk i ka plotësuar kushtet e nevojshme për të bindur shtetet anëtare se mund të ecë përpara në negociatat e pranimit, transmeton KosovaPress.

Disa vende anëtare të BE-së kanë kërkuar që raporti i fundit mbi progresin e Serbisë, botuar nga Komisioni Evropian javën e shkuar, të lexohet me kujdes dhe pastaj do të jetë më e qartë pse negociatat nuk shkojnë sipas ritmit të dëshiruar.

Edhe pse normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën është një kusht kyç që Serbia duhet të përmbushë në procesin e pranimit, i cili përfshihet në Kapitullin 35, nuk ishte në këtë kohë arsyeja për mos hapjen e kapitujve të tjerë.

Euractiv.jutarnji.hr gjithashtu shkruan se mediat serbe shpesh përmendin se Kroacia qëndron prapa ngadalësimit të negociatave, por thekson se kjo nuk është e vërtetë.

“Shumica e kapitujve nuk hapen për shkak të skepticizmit më së shpeshti në Francë, Gjermani dhe Holandë. Këto vende nuk janë ndryshe shumë të prira për të përshpejtuar procesin e zgjerimit, pavarësisht nga vendi kandidat”, shkruan media kroate.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Grenell: Marrëveshjet sot u arritën falë direktivave të qarta të Presidentit Trump

Grenell: Marrëveshjet sot u arritën falë direktivave të qarta të Presidentit Trump

Krimet Ekonomike kanë nisur hetimet për mënyrën e zgjedhjes së drejtorit të Aviacionit Civil

Krimet Ekonomike kanë nisur hetimet për mënyrën e zgjedhjes së drejtorit të Aviacionit Civil

Haziri: Një përvojë e re për rritjen e sigurisë publike janë “Vrojtuesit e lagjeve”

Haziri: Një përvojë e re për rritjen e sigurisë publike janë “Vrojtuesit e lagjeve”

Presidenti thotë se duhet ta shfrytëzojmë interesimin e SHBA’së, nëse jo mbesim vend i izoluar

Presidenti thotë se duhet ta shfrytëzojmë interesimin e SHBA’së, nëse jo mbesim vend i izoluar

Abdixhku në takim me ambasadorin e Hungarisë

Abdixhku në takim me ambasadorin e Hungarisë

KMDLNJ: Shërbimi Korrektues i Kosovës, shembull pozitiv për vendet e rajonit

KMDLNJ: Shërbimi Korrektues i Kosovës, shembull pozitiv për vendet e rajonit

Priten protesta të dhunshme për punësimet në Trepçë

Priten protesta të dhunshme për punësimet në Trepçë

Vaksina kundër coronavirusit mund të kushtojë qindra miliona dollarë dhe do të duhen muaj për ta zbuluar

Vaksina kundër coronavirusit mund të kushtojë qindra miliona dollarë dhe do të duhen muaj për ta zbuluar

Vuçiq: Marrëveshjet në Mynih e sigurojnë paqen në dekadat e ardhshme

Vuçiq: Marrëveshjet në Mynih e sigurojnë paqen në dekadat e ardhshme

Ambasada amerikane në Gjermani e quan historike marrëveshjen Kosovë Serbi

Ambasada amerikane në Gjermani e quan historike marrëveshjen Kosovë Serbi

Kurti niset drejt Mynihut, e pret paneli me Vuçiqin

Kurti niset drejt Mynihut, e pret paneli me Vuçiqin

Zyrtari i parë i LDK-së: Marrëveshja Kosovë-Serbi, hap në drejtimin e duhur

Zyrtari i parë i LDK-së: Marrëveshja Kosovë-Serbi, hap në drejtimin e duhur

Haradinaj i duartroket marrëveshjeve, kërkon finalen e madhe njohje reciprok

Haradinaj i duartroket marrëveshjeve, kërkon finalen e madhe njohje reciprok

Hoti: Letra e sekretarit Pompeo është e qartë – dialogu është i fokusuar në njohjen reciproke

Hoti: Letra e sekretarit Pompeo është e qartë – dialogu është i fokusuar në njohjen reciproke

Rishqyrtimi i tenderit të autostradës së Gjilanit irriton shefen e prokurimit

Rishqyrtimi i tenderit të autostradës së Gjilanit irriton shefen e prokurimit

Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut

Vuçiq: Jemi të kënaqur që SHBA insistoi për heqjen e taksës, do t’i kthehemi dialogut