BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës

25.10.2019 16:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-së nuk i interesojnë deklaratat e Kurtit për dialogun, kërkon heqjen e taksës

Procesi i dialogut Kosovë-Serbi është bllokuar që nga nëntori i vitit të kaluar, kur qeveria e Kosovës vendosi taksë 100 për qind ndaj produkteve serbe dhe në krye ishte Ramush Haradinaj.

Në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit fituese doli Lëvizja Vetëvendosje me kandidatin për kryeministër, Albin Kurtin. Edhe pse Kurti është deklaruar pro heqjes së taksës dhe vendosjes së reciprocitetit me Serbinë, këta të fundit po e shohin proces të vështirë të dialogojnë me të.

Kjo për faktin se lideri i VV-së vazhdimisht ka deklaruar se prioritet duhet dhënë dialogut me serbët e Kosovës, si qytetarë të vendit tonë. Shpresat për dialog të mirëfillt, Kurti ua shuajti palës serbe kur të hënën tha se marrëveshja e Asociacionit të komunave serbe nuk do të zbatohet asnjëherë, shkruan lajmi.net.

“Asosacioni ka vdekur. Ai është projekt i Serbisë në Kosovë. Nuk është vullnet i minoritetit serb në vend. 132 mijë serbë i ka Kosova dhe asnjëherë nuk është dëgjuar nga ata ndonjë ankesë për krijimin e Zajednicës. Pse ata nuk kërkuan Asosacion? Kjo për shkak se nuk e duan këtë. Ata duan të drejtat e tyre dhe jo projekte shovinste të Serbisë në Kosovë. Serbia po kërkon të marrë diçka nga vendi ynë”, theksoi Kurti.

Zyrtarë serbë reaguan ndaj kësaj deklarate duke thënë se Kurti e ka për detyrë t’i zbatojë marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel nga paraardhësit e tij. Madje, drejtori i Zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq kërkoi reagim nga Bashkimi Evropian.

Sipas tij, duke mos inkurajuar krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe, Kurti e zhvlerëson drejtpërdrejt BE-në.

Mirëpo, deklaratat e Kurtit nuk ka pranuar t’i komentoj Bashkimi Evropian.

“Ne nuk i komentojmë komentet”, ka thënë për lajmi.net, zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç.

Tutje, ajo ka ripërësëritur qëndrimet e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi.

“Dialogu i ndërmjetësuar nga BE-ja midis Beogradit dhe Prishtinës është një proces i ngritur nga Asambleja e Përgjithshme e OKB dhe i mbështetur nga shtetet anëtare të BE-së. Që procesi të rifillojë, së pari kemi nevojë për një qeveri të re në Kosovë pas zgjedhjeve të 6 tetorit, dhe qeveria e re e Kosovës duhet të heqë taksën”, ka theksuar Kocijançiç

Sipas saj, Serbia gjithashtu duhet të sigurojë që të ruhet një mjedis i favorshëm për dialogun.

“Ne presim që të gjitha palët politike të qëndrojnë të përkushtuar ndaj këtyre proceseve, të cilat janë thelbësore për Kosovën, Serbinë dhe të ardhmen e rajonit. Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me shtetet anëtare dhe partnerët tanë ndërkombëtarë, përfshirë Shtetet e Bashkuara”, ka përfunduar zëdhënësja e BE-së.

Theksojmë se edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdimisht po insistojnë në vazhdimin e dialogut dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare Kosovë-Serbi.

Ndërsa, ky proces do të vazhdojë të mbetet i bllokuar, derisa të krijohet qeveria e re e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Vetëvendosje dorëzoi në Kuvend nismën ligjore për peticione

​Vetëvendosje dorëzoi në Kuvend nismën ligjore për peticione

Selimi: Qeveria Hoti e ka pozicionuar Kosovën të pabarabartë përballë Serbisë

Selimi: Qeveria Hoti e ka pozicionuar Kosovën të pabarabartë përballë Serbisë

Prokuroria themelore e Prizrenit ngrite aktakuz per “Keqperorim te pozites apo autoritetit zyrtar”

Prokuroria themelore e Prizrenit ngrite aktakuz per “Keqperorim te pozites apo autoritetit zyrtar”

Ish-deputeti Fisnik Ismaili lirohet nga akuza për posedim të gazit lotsjellës

Ish-deputeti Fisnik Ismaili lirohet nga akuza për posedim të gazit lotsjellës

Tahiri: 10 mijë aktivistë të VV-së u financuan me nga 180 euro, u keqpërdorën 10 milionë euro

Tahiri: 10 mijë aktivistë të VV-së u financuan me nga 180 euro, u keqpërdorën 10 milionë euro

Deri në fund të vitit, Kosova parashihet t’i shpenzojë 180 milionë euro për menaxhimin e pandemisë

Deri në fund të vitit, Kosova parashihet t’i shpenzojë 180 milionë euro për menaxhimin e pandemisë

Komisioni Evropian propozon hapjen e kufijve për Ballkanin më 1 korrik

Komisioni Evropian propozon hapjen e kufijve për Ballkanin më 1 korrik

Selimi, PDK-së: S’duam paqe me juve, jeni rreshtuar me LDK-në

Selimi, PDK-së: S’duam paqe me juve, jeni rreshtuar me LDK-në

Nga nesër ndërpritet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Gërlicë e Epërme-Shtërpcë-Brezovicë

Nga nesër ndërpritet qarkullimi i automjeteve të rënda në rrugën Gërlicë e Epërme-Shtërpcë-Brezovicë

Hoti i përgjigjet Lushtakut: Simbolet e shtetit janë në të gjitha zyrat, Lushtaku i kërkon shkarkimin e Rakiqit

Hoti i përgjigjet Lushtakut: Simbolet e shtetit janë në të gjitha zyrat, Lushtaku i kërkon shkarkimin e Rakiqit

Lushtaku: Haki Abazi në Kopaonik është takuar me njerëz të BIA-s, prokuroria të ftojë presidentin për dëshmi

Lushtaku: Haki Abazi në Kopaonik është takuar me njerëz të BIA-s, prokuroria të ftojë presidentin për dëshmi

Sabri Fejzullahut pritet t’i ndahet çmimi “Çelësi i Qytetit”

Sabri Fejzullahut pritet t’i ndahet çmimi “Çelësi i Qytetit”

Betohen deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës

Betohen deputetët e rinj të Kuvendit të Kosovës

Thaçi: Kushtetuta e qartë, presidenti e përfaqëson vendin

Thaçi: Kushtetuta e qartë, presidenti e përfaqëson vendin

Hoti pranon telegram urimi nga Partitë Popullore Evropiane

Hoti pranon telegram urimi nga Partitë Popullore Evropiane

Përplaset një veturë me një motoçikletë, lëndohet një person

Përplaset një veturë me një motoçikletë, lëndohet një person