BE: Kosova ka mbetur prapa me zbatimin e MSA’së

22.09.2019 23:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE: Kosova ka mbetur prapa me zbatimin e MSA’së

Mbi njëmijë kritere sa kishte në fillim të nënshkrimit të Marrëveshjes së Stabilizim -Asociimit, Qeveria e Kosovës pas 3 vjetëve të hyrjes në fuqi të saj, arriti vetëm ta përgjysmojë shifrën e zbatimit.

Në vitin 2016, janë zbatuar 741 masa nga 1347 sa ishin gjithsej, ndërsa në vitin 2018, numri masave të zbatuara ka rënë në 362 nga 532 masa të planifikuara – që i bie se nuk është arritur të përmbushet 1/3 e planifikimit vjetor për vitin 2018.

Sipas drejtorit të Institutit EPIK, Kosova në vazhdimësi ka treguar më pak ambicie për zbatimin e masave të MSA-së, raporton KTV.

Në anën tjetër, Agjenda Evropiane e Reformave, e cila ka 22 prioritete, pavarësisht se është premtuar që brenda pak kohës do të realizohen, janë përmbushur vetëm 5 nga to.

Sipas Shashës, mosrealizimi i këtyre kritereve ka ardhur deri te zvogëlimi i ndihmës financiare nga ana e Bashkimit Evropian për Kosovën që është në kuadër të marrëveshjes së IPA-së.

Në një përgjigje me shkrim nga Zyra e BE-së në Kosovë thuhet se në shumë sfera, implementimi i MSA-së ka mbetur prapa.

“Kosova ende nuk i ka kryer obligimet e MSA-së, sa i përket ndihmës shtetërore, veçanërisht në paraqitjen dhe radhitjen e skemave të përgatitura nga afati i përcaktuar kontraktual. Për më tepër, një numër i masave ndihmëse, të siguruara në nivelin qendror ose lokal, këtu përmendet Posta dhe Telekomi, e cila duhet të hetohet siç duhet. Kosova ka garantuar që brenda pesë vjetëve të hyrjes në fuqi të MSA-së, do të mbrojë të drejtat intelektuale, industriale dhe komerciale, ashtu siç respektohen në Bashkimin Evropian. Përgatitjet për të respektuar këtë afat kanë mbetur prapa dhe Kosova rrezikon që këto kushte të mos i përmbushë me kohë”, thuhet në përgjigjen e Zyrës së BE-së.

Aty thuhet se, një numër i vendimeve që ka marrë Qeveria, janë në kundërshtim me MSA-në.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Detaje të reja/ Zjarri në banesën në Laç, 2-vjeçari që humbi jetën po luante me shkrepëse

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Bekë Berisha: Albin Kurti ka përgjegjësi për mos lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ismajli: Abdullah Tahiri do të jetë në pidestalin më të lartë të lirisë

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Ky është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja