BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

15.04.2019 20:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

Vendet e Bashkimit Evropian i miratuan planet për bisedime për tregtinë me Shtetet e Bashkuara.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, dhe presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, janë pajtuar vitin e kaluar për reduktimin e barrierave tregtare.

Vendimi i ministrave të BE-së i jep autorizim Komisionit për të bërë bisedime formale.

Por, tashmë ekziston një mosmarrëveshje në lidhje me përfshirjen e mallrave bujqësore në bisedime ose jo.

Nëse bisedimet mbahen, ato nuk do të ishin përpjekja e parë e dy palëve për të bërë një marrëveshje tregtare.

Nën presidentin amerikan, Barak Obama, SHBA-ja dhe BE-ja kanë pasur një program negociatash, të njohur si Partneriteti Transatlantik i Tregtisë dhe Investimeve, përcjell rel.

Ai ka qenë shumë i diskutueshëm, veçanërisht në Evropë.

Mes kritikave të shumta ishte pikëpamja se do t’iu jepte shumë mundësi bizneseve ndërkombëtare për të sfiduar vendimet e qeverive të zgjedhura.

Vendimi i së hënës i BE-së po ashtu nuk ishte unanim. Franca votoi kundër, ndërsa Belgjika abstenoi.

Zyrtarët francezë raportohen të jenë kundër negociatave tregtare me SHBA-në për shkak të vendimit të administratës Trump për t’u tërhequr nga Marrëveshja e Parisit për trajtimin e ndryshimeve klimatike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

Hoxha: Na duhet fuqizim i sundimit të ligjit për të përshpejtuar procesin e integrimit në BE

Hoxha: Na duhet fuqizim i sundimit të ligjit për të përshpejtuar procesin e integrimit në BE

Prokurorët e Hagës vazhdojnë intervistimet, ende asnjë aktakuzë

Prokurorët e Hagës vazhdojnë intervistimet, ende asnjë aktakuzë

Grupi i nxënësve shqiptarë nga Suedia vizitoi MDIS-in

Grupi i nxënësve shqiptarë nga Suedia vizitoi MDIS-in

SHBA reagon ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë për krimet ndaj shqiptarëve

SHBA reagon ndaj deklaratave të zyrtarëve serbë për krimet ndaj shqiptarëve

Thaçi nga Brukseli: Heqja e vizave rikthen besimin e kosovarëve në Bashkimin Europian

Thaçi nga Brukseli: Heqja e vizave rikthen besimin e kosovarëve në Bashkimin Europian

Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Hoxhaj: Serbia duhet ta pranojë përgjegjësinë për krimet në Kosovë

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Gjilani sot shënon 20-vjetorin e Betejes së Zhegocit

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Hahn pas takimit me Thaçin: Taksa 100% të paktën të pezullohet, dialogu duhet të rinisë së shpejti

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Beteja e Zhegocit shënon përfshirjen e tërë teritorit të Kosovës në flakën e luftës frontale të UCK-së me forcat ushtarake serbe

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Ivanov nën presion të mos amnistojë të dënuarit e 27 prillit

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Bytyqi: Marrëveshje me drejtorët e Arsimit që të zëvendësohen orët e humbura

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Arrestohet një person i dyshuar për vepër penale

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen

Mospajtime për orët e humbura, SBAShK-u lëshon mbledhjen

Thaçi pas takimit me Tusk: Bashkimi Europian duhet ta marrë vendimin e vonuar për heqjen e vizave për kosovarët

Thaçi pas takimit me Tusk: Bashkimi Europian duhet ta marrë vendimin e vonuar për heqjen e vizave për kosovarët

Haradinaj akuzon Mogherinin e Hahnin për deklaratat rreth korrigjimit të kufijve

Haradinaj akuzon Mogherinin e Hahnin për deklaratat rreth korrigjimit të kufijve