Nis i implementimi i projektit të financuar nga Banka Botërore-CERP, që ndihmon bizneset të eksportojnë në tregjet e huaja

05.12.2018 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Nis i implementimi i projektit të financuar nga Banka Botërore-CERP, që ndihmon bizneset të eksportojnë në tregjet e huaja

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka pritur në takim Menaxherin e Konkurueshmërisë dhe Inovacionit në Bankën Botërore Mario Gudamillas dhe Marco Mantovanelli, menaxher i Bankës Botërore për Kosovë, për fillimin e implementimit të Projektit të financuar nga Banka Botërore CERP, (Konkurrueshmëria dhe Rritja e Aftësisë Eksportuese për NVM-të) në Republikën e Kosovës.

Ministri Shala ka theksuar se komponentët dhe aktivitetet e këtij projekti do të përqendrohen konkretisht fusha ku ambienti afarist në Kosovë ka nevojë për përmirësim dhe avancim.

“Projekti CERP i financuar nga Banka Botërore për periudhën e ardhshme pesë vjeçare do të shihet si mundësi reale dhe mënyrë për të realizuar qëllimet dhe objektivat zhvillimore të MTI-së, përkrahjes së sektorit privat, si dhe objektivat zhvillimore të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe përmirësimit të ambientit të të bërit biznes në veçanti. Komponentët dhe aktivitetet e këtij projekti do të përqendrohen kryesisht në këto fusha, konkretisht fusha ku ambienti afarist në Kosovë ka nevojë për përmirësim dhe avancim:
– Rritja e konkurueshmërisë dhe aftësisë eksportuese të ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme ( NVM-të),
– Përmirësimi dhe avancimi i sistemit të Infrastrukturës Kombëtare të cilësisë dhe
– Reformimin i sistemit të Inspekcioneve”, theksoi Shala.

Ministri bëri të ditur se projekti i Bankës Botërore do të rrisin aftësinë konkurruese dhe eksportuese të kompanive vendore në tregun regjional dhe atë të Bashkimit Europian.

“Më qëllim të përkrahjes së NVM-ve me potencial eksportues, MTI ndërmjet këtij projekti parasheh implementimin e skemës së granteve të përputhshme duke përkrahur NVM-të në certifikimin e produkteve dhe shërbimeve të tyre, përmbushjen e kërkesave të tyre ne realizmin e standardeve ndërkombëtare, ofrimit te shërbimeve të konsulences, hulumtimit të tregut, zhvillimit te strategjive te marketingut etj. Në këtë mënyre NVM-të në vendin tonë do të rrisin aftësinë konkurruese dhe eksportuese në tregun regjional dhe atë të Bashkimit Europian”.

Ministri Shala tha se aktualisht NVM-të eksportuese nuk mund t’i përdorin raportet e testimit nga laboratorët e brendshëm apo certifikatat nga organizmat e brendshëm certifikuese të produkteve kur ata i eksportojnë prodhimet e tyre.

“Pasi që akreditimi i këtyre laboratorëve dhe organizmave certifikues nuk është njohur ndërkombëtarisht. MTI synon që ndërmjet Agjencisë për Metrologji dhe Agjencionit për Akreditim të sigurojë njohje ndërkombëtare, dhe produktet e çdo organizate të akredituar në Kosovë (në këtë mënyrë, të gjitha institucionet IKC (Infrastrukturës Kombëtare të Cilësisë në Kosovë) të njihen nga partnerët potencial tregtar vendor dhe ndërkombëtar”.

Sipas ministrit Shala, reformimi i sistemit të Inspekcioneve është gjithashtu komponentë e rëndësishme e këtij projekti.

“Ne si MTI jemi të përkushtuar dhe do të punojmë në drejtim të zvogëlimit dhe eliminimit të barrierave administrative për Bizneset duke përmirësuar shërbimet dhe efikasitetin gjatë kryerjes së Inspektimeve. Gjithashtu Qeveria është duke punuar për krijimin e infrastrukturës ligjore, respektivisht Ligjin gjithëpërfshirës për Inspekcionet, dhe në këtë mënyrë do të ofrohen kushte edhe mundësi për implementim të suksesshëm të kësaj reforme”, tha ministri.

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë konfirmoi edhe njëherë përkushtimin, vullnetin, dhe gatishmërinë në implementimin e këtij projekti, duke kuptuar dhe besuar se ky projekt dhe kjo përkrahje e Bankës Botërore do të ndikojë drejtpërdrejtë në përmirësimin dhe avancimin e mëtutjeshëm të ambientit afarist në Republikën e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Drecun dorëzohet: S’mund ta ndalim formimin e ushtrisë së Kosovës

Drecun dorëzohet: S’mund ta ndalim formimin e ushtrisë së Kosovës

Nis i implementimi i projektit të financuar nga Banka Botërore-CERP, që ndihmon bizneset të eksportojnë në tregjet e huaja

Nis i implementimi i projektit të financuar nga Banka Botërore-CERP, që ndihmon bizneset të eksportojnë në tregjet e huaja

Sholtes: BE-ja duhet t’i mbajë premtimet e veta dhe t’ia heqë Kosovës regjimin e vizave

Sholtes: BE-ja duhet t’i mbajë premtimet e veta dhe t’ia heqë Kosovës regjimin e vizave

Seanca për dështimin me vizat vazhdon të enjten me votim të rezolutës së opozitës

Seanca për dështimin me vizat vazhdon të enjten me votim të rezolutës së opozitës

Konjufca: Zyrtarëve të BE’së nuk u thash se do të zbrazej Kosova

Konjufca: Zyrtarëve të BE’së nuk u thash se do të zbrazej Kosova

Gjuriq: Ushtrinë e Kosovës duhet ta çarmatosë NATO-ja

Gjuriq: Ushtrinë e Kosovës duhet ta çarmatosë NATO-ja

Daçiq thotë se Serbisë po i bëhet presion që ta njoh Kosovën

Daçiq thotë se Serbisë po i bëhet presion që ta njoh Kosovën

Engel: Kosova ka bërë çdo gjë që iu kërkua, mos-liberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Engel: Kosova ka bërë çdo gjë që iu kërkua, mos-liberalizimi është tradhti e premtimeve të BE-së

Shala deklason ministrin boshnjak të Tregtisë: Masa kurrë nuk do të hiqet pa e njohur Kosovën

Shala deklason ministrin boshnjak të Tregtisë: Masa kurrë nuk do të hiqet pa e njohur Kosovën

Milaim Zeka: Evropa e ka dënuar popullin e Kosovës për shkak të Fesë Islame

Milaim Zeka: Evropa e ka dënuar popullin e Kosovës për shkak të Fesë Islame

Hoxhaj i përgjigjet Vuqiçit për FSK’në

Hoxhaj i përgjigjet Vuqiçit për FSK’në

Aktakuzë për ndotje, degradim ose shkatërrim të mjedisit

Aktakuzë për ndotje, degradim ose shkatërrim të mjedisit

Opozita kërkon përsëri seancë të jashtëzakonshme në orën 20:00

Opozita kërkon përsëri seancë të jashtëzakonshme në orën 20:00

Stop dhunës ndaj grave, ‘New Born’ bëhet portokalli

Stop dhunës ndaj grave, ‘New Born’ bëhet portokalli

Veseli për falsifikimet e nënshkrimeve: Nuk lejoj të dëmtohet imazhi i Kuvendit

Veseli për falsifikimet e nënshkrimeve: Nuk lejoj të dëmtohet imazhi i Kuvendit

Konjufca e quan gabim teknik punën e nënshkrimeve të Ilir Dedës dhe Mimoza Kusarit

Konjufca e quan gabim teknik punën e nënshkrimeve të Ilir Dedës dhe Mimoza Kusarit