Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

11.01.2019 00:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Stuttgart, janë klubet e mëdha të Bundesligës, por shpesh e kanë ndjerë forcën e plotë të muskujve të Bayern Munchen, që nga fillimi i mijëvjeçarit kanë blerë kë kanë dashur në Gjermani.

Lajmi i së martës se Stuttgart ka rënë dakord për një marrëveshje me Bajernin në vlerën e 35 milionë eurove për të shitur Benjamin Pavard në verën e vitit 2019, ishte i fundit që tregon blerjet e mëdha të Bayern Munchen gjatë dy dekadave të fundit brenda Bundesligas.

Pothuajse së paku dy herë një skuadër e Bundesligës është dorëzuar para ofertave të Bayern Munich, për të nënshkruar me lojtarin e tyre më të mirë.

Finalisti i Ligës së Kampioneve, Bayer Leverkusen, në vitin 2002 u ‘shkatërrua’ nga rivalët e tyre, ku Ze Roberto, Lucio dhe Michael Ballack erdhën në Mynih.

Po e njëjta ndodhi edhe me Borussia Dortmundinm e Jurgen Kloppit, i cili e kishte guximin dhe fitoi dy tituj të njëpasnjëshëm në Bundesliga mes viteve 2010-2012.

Mario Gotze, Mats Hummels dhe Robert Lewandowski përfundimisht u larguan nga Westfalenstadion për t’u bashkuar me Bayern Munich.

Që nga viti 2000, gjigantët gjermanë kanë shpenzuar 395 milion euro për talente vendase, duke nënshkruajnë mesatarisht me një lojtar vendor të paktën një herë brenda një sezoni.

Lukas Podolski, Mario Mandzukic, Manuel Neuer, Luiz Gustavo, Mario Gomez, Miroslav Klose dhe Joshua Kimmich janë shembujt kryesorë të nivelit të cilësisë që gjigantët bavarezë kanë marr nga rivalët e tyre.

Nënshkrimi i Pavard është pjesë e një përpjekjeje të vazhdueshme për të ringjallur një ekip që në fakt duket sikur do t’ia dorëzojë kurorën këtë vti të Borussia Dortmundit të Lucien Favre.

Arjen Robben dhe Franck Ribery janë duke përfunduar karrierën e tyre në Allianz Arena dhe klubi po punon me talente.

Oferta e madhe vjen për adoleshentin e Chelseat, Callum Hudson-Odoi.

Por edhe emrat si Leon Goretzka (23), Alphonso Davies (18), Corentin Tolisso (22), Kingsley Coman (22), Niklas Sule (21) dhe Serge Gnabry (21), tregojnë që Bayern Munichut ka bazën e ekipit për të ardhmen. /Telegrafi/  

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Bayern Munich vazhdon t’i blejë më të mirët nga klubet e tjera gjermane – Ballack, Neuer, Lewa e tani Pavard, 20 vite histori blerjesh

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

Barcelona humb nga Levante, kualifikimin e kërkon pas një jave në Nou Camp

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

E zyrtarizuan lidhjen, Arbenita për Feron: Gjëja më e mirë ndonjëhere

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës