Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

13.12.2020 21:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Në ndeshjen e fundit të raundit 11 të Bundesligës, Bayer Leverkusen mposhti sonte Hoffenheim me rezultatin 4-1 në shtëpi dhe doli në krye të tabelës.

Shënues i dyfishtë për nikoqirët ishte Leon Bailey (4, 27), por ai përfitoi nga një gabim i lojtarit të kombëtares kroate Andrej Kramariq në minutën e 27-të. Ai e ktheu topin nga gjysma e kundërshtarit te portieri i tij që ishte jashtë 16-metërshit, por erdhi te Leon Bailey i cili lehtësisht shënoi gol. Ky është ndoshta gabimi i parë i tillë në karrierën e Andrej Kramariq, i cili luajti për Hoffenheim deri në minutën e 76-të.

Dy golat e mbetur për “farmacistët” u shënuan nga Florian Wirtz (55) dhe Lucas Alario (90 + 1 penallti), dhe një gol ngushëllimi për Hoffenheim u shënua nga Christoph Baumgartner (50).

Hoffenheim e përfundoi ndeshjen me dy lojtarë më pak pasi Florian Grillitsch u përjashtua në minutën e 64-të dhe Stefan Posch në minutën e 79-të.

Lojtarët e Schalke ishin afër thyerjes së serisë pa një fitore në Bundesliga, duke udhëhequr 2-1 dhe duke pasur më shumë lojtarë, por ata pësuan një gol në kohën shtesë. Schalke ka qenë pa fitore në Bundesliga për 27 ndeshje, dhe mbeti në vendin e fundit me katër pikë.

Ndeshja në Augsburg u shënua nga një dëmtim i rëndë i sulmuesit vizitues Marko Uth, i cili mbeti pa ndjenja në fushë në minutën e 11-të pas një përplasjeje ballë për ballë me Felix Uduokhai. Shokët e tij të skuadrës i erdhën shpejt në ndihmë dhe mjekët reaguan shpejt. Pushimi zgjati më shumë se 10 minuta pas së cilës Uth u hoq nga terreni në një barelë.

Pas kësaj, një tjetër tronditje për Schalke sepse nikoqirët kaluan në epërsi me një autogol të Suat Serdar (32). Bencho Raman barazoi për Schalke në minutën e 52-të, dhe një minutë më vonë Augsburg mbeti me një lojtar më pak pasi sulmuesi Florian Niederlechner u ndëshkua me karton të kuq.

Schalke kaloi në epërsi 2-1 përmes Nassim Boujellab në minutën e 61-të, por nikoqirët arritën të barazonin në minutën e tretë të kohës shtesë me golin e Mark Richter (90 + 3).

Tabela:

1. Bayer Leverkusen 11 7 4 0 23:10 13 25

2. Bayern München 11 7 3 1 34:17 17 24

3. RB Leipzig 11 7 3 1 23:9 14 24

4. VfL Wolfsburg 11 5 6 0 18:11 7 21

5. Borussia Dortmund 11 6 1 4 23:15 8 19

6. VfB Stuttgart 11 4 5 2 24:16 8 17

7. Union Berlin 11 4 5 2 23:15 8 17

8. Borussia Mönchengladbach 11 4 5 2 20:17 3 17

9. Eintracht Frankfurt 11 2 7 2 16:19 -3 13

10. FC Augsburg 11 3 4 4 14:17 -3 13

11. Hertha BSC Berlin 11 3 3 5 19:20 -1 12

12. TSG Hoffenheim 11 3 3 5 19:21 -2 12

13. Werder Bremen 11 2 5 4 14:19 -5 11

14. SC Freiburg 11 2 5 4 14:22 -8 11

15. 1. FC Köln 11 2 4 5 13:17 -4 10

16. Arminia Bielefeld 11 2 1 8 8:22 -14 7

17. FSV Mainz 05 11 1 2 8 12:25 -13 5

18. Schalke 04 11 0 4 7 8:33 -25 4

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

Takohen Agim Ademi dhe Bernard Challendes

Takohen Agim Ademi dhe Bernard Challendes

BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore

BE: Përmbajtjet terroriste në internet të fshihen brenda një ore