Bashkohu në koalicionin për paqe

30.09.2018 12:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkohu në koalicionin për paqe

Nga Çedomir Jovanoviç

E para se të pyesësh veten… Ngrite kokën dhe shiko, do të shohësh atë që ndjen dhe tanimë e di. Që ëndërron jetën tënde dhe tonën. Që jeton frikën dhe ankthet tuaja e tonat? Hapi sytë, jepja jetën ëndrrave. Shpërndaj retë. Largoje shiun. Edhe errësirën. Trimëroj të frikësuarit, të gjymtuarit, të dëbuarit. Shembi llogoret. Ndalo para kolonës që fillojnë të vrasin. Kolonat që ikin, që të mos vriten. Dhe përsëri shpërndaj retë. Largoje shiun. Edhe errësirën.
Munde frikën.

A e ëndërron jetën derisa jeton vdekjen?

A e ëndërron paqen derisa jeton luftën?

Kur zgjohesh, kur del në dritare, shikon rrugët, të përshpejtuara, edhe njerëzit, automobilat, fytyrat e qeshura të shitëseve, fëmijët me çanta, shitës të ç’mosit dhe gjithçkafit, dhe gjithçka që ndjek, dhe punon, kërkon, takon – a po i sheh, a e din pse ëndërrojmë jetën derisa po jetojmë frikën dhe ankthet?

Dhe a te shkon ndër mend, a, dhe ja, je zgjuar nga gjumi, i ke larë dhëmbët, je përgatitur, ke dalë, punuar, ke qeshur, dëshiruar, ke pirë kafe, ke mbajtur për dore, je kthyer në shtëpi, ke lexuar, ke shikuar film koti, ke larë dhëmbët, je shtrirë… Atëherë, a të bie ndër mend, që ende mundesh të zgjedhësh?

Të votosh? Të vendosësh? Të jetojmë atë që ëndërron dhe ëndërrojmë.

4

Dhe të pyetesh. E pyetjet të jen të shkurtra. E që përgjigja, përgjigja jote, të bëjë dallimin. Në mes të ëndrrave tuaja të përjetshme dhe tonave.

Dhe mëngjesit tuaj e tonit.

Punë. Apo istikam.

Stallë. Apo shtëpi.

Mik. Apo armik.

Buzëqeshje. Apo thikë.

Bukë. Apo gjak.

Ti thuaj. Ti po pyetesh.

Sepse nesër nuk do të mundë të flasësh, të mendosh, të duash, të dëshirosh. Edhe atë nuk do të mundesh ta vëresh. Nuk do të mundesh as të i`a mbathësh.

Je aty, ku çdo ëndërr varet prej teje. Për arsye se zgjedh dhe vendos.

Për vete, për ata më parë, për ata më pas.

Aty, ku din dhe bën dallimin. Aty, ku ti pyetesh.

Dhe asnjëherë, mos më thuaj, çka ëndërron. Ëndërrojmë njëjtë. Çdo natë.

Më thuaj, çka dëshiron të shohësh kur zgjohesh nga gjumi. Në Sarajevë.

Beograd, Zagreb, Shkup, Prishtinë. Në Podgoricë. Tiranë.

Dhe a është i vetmi zoti, ai që kërkon viktimën, për paqe.

A jemi më shumë? Njerëz. A jemi mjaftueshëm? Për paqe.

A mundemi? A dëshirojmë? A guxojmë? Paqe? Ti pyetesh. Ti vendos.

Këto janë fjalë për paqe. Dhe fjalët tuaja. Këto janë mendime dhe shpresa të të gjithë atyre të cilët besojnë në paqe. Të cilët për paqe pajtohen. Të cilët paqen e mbrojnë, në zgjedhjet e Bosnje dhe

Hercegovinës. Dhe në referendum në Maqedoni. Edhe në Prishtinë.

Edhe në Beograd.

Ky është koalicioni për paqe. Bashkëngjitu!

Sepse prej teje nevojitet dhe varet.

Secila ëndërr e jote.

Dhe çdo zgjim i yti në mëngjes.

Në paqe.

Ilustrim: Bogdan Bogdanovic, Mitrovica, përmendorja e minatorëve të Trepçës, Serbëve dhe Shqiptarëve, partizanëve të çetës së minatorëve të rënë në Luftën e dytë botërore.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çfarë propagande amatore e gjysmë analfabetëve!!!

Çfarë propagande amatore e gjysmë analfabetëve!!!

Atë çfarë Erdogan e bëri pas ‘puçit’, Edi po e bën pas tërmetit

Atë çfarë Erdogan e bëri pas ‘puçit’, Edi po e bën pas tërmetit

“Sot ra pika kufitare e Morinit, pres që nga nesër punonjësit t’ia vënë vetë flakën”

“Sot ra pika kufitare e Morinit, pres që nga nesër punonjësit t’ia vënë vetë flakën”

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Për të gjithë ata të cilët e kanë keqkuptuar, keqinterpretuar dhe keqtrajtuar mikpritjen për përfaqësuesen angleze

Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

Realiteti i hidhur, (R)Evolucioni Global

Realiteti i hidhur, (R)Evolucioni Global

Një fletëthirrje për të “zbardhur” keqpërdorimin e Haradinajt në Shqipëri

Një fletëthirrje për të “zbardhur” keqpërdorimin e Haradinajt në Shqipëri

Si mu hoqën KREDITË e Masterit në një konkurs të arsimit në komunën e Istogut!

Si mu hoqën KREDITË e Masterit në një konkurs të arsimit në komunën e Istogut!

Paradoksi zgjedhor ?!

Paradoksi zgjedhor ?!

Fitorja e dy opozitave në Kosovë dhe pikëpyetjet e bashkëjetesës së tyre

Fitorja e dy opozitave në Kosovë dhe pikëpyetjet e bashkëjetesës së tyre

Veseli në mediet amerikane: Kosova dhe SHBA-ja janë demokraci të bashkuara kundër korrupsionit

Veseli në mediet amerikane: Kosova dhe SHBA-ja janë demokraci të bashkuara kundër korrupsionit

Pse s’ska progres në Kosovë tash e sa palë zgjedhje?

Pse s’ska progres në Kosovë tash e sa palë zgjedhje?

Fondi i Ekselencës së Gjilanit, yrrnek për Fondin Nacional

Fondi i Ekselencës së Gjilanit, yrrnek për Fondin Nacional

Votoni gra

Votoni gra

Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

Interesante retorika zgjedhore se kinse ‘Amerika është ajo që na ka zgjedhur

Vitet e humbura

Vitet e humbura