“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

16.03.2019 11:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (Demokratska stranka Srbije – DSS) Milosh Jovanoviq ka deklaruar se bashkësisë ndërkombëtare duhet bërë me dije se në kuptimin gjeopolitik bashkimi Kosovës me Shqipërinë pashmangshëm do ta hapte edhe çështjen e bashkimit të Republikës Serbe me Serbinë, transmeton Koha.net.

Ai në një intervistë për gazetën Beogradit “Blic” ka thënë se për statusin e Kosovës mund të bisedohet ekskluzivisht në korniza të Kushtetutës së Serbisë dhe të Rezolutës 1244, ndërsa, sipas tij, nëse shqiptarët nuk i duan këto korniza, atëherë Serbia nuk ka pse të dalë prej tyre.

Sipas tij, derisa të mos hapet debati në këto korniza mbetet të punohet në terren, si në planin ndërkombëtar ku u tregua i suksesshëm lobimi për çnjohje ashtu dhe në planin e brendshëm përmes ndihmës materiale, politike e logjistike për serbët në Kosovë, ka thënë Jovanoviq.

Ai ka theksuar se Serbia si shtet duhet të reagojë nëse në ndërkohë kriza shpërthen në terren.

“Shqiptarëve duhet bërë qartë me dije se nuk iu shpaguhet vringëllima me armë,e lëre më përdorimi i tyre,ndërsa në kuptimin gjeopolitik bashkësisë ndërkombëtare duhet bërë me dije se bashkimi i Kosovës me Shqipërinë pashmangshëm hap çështjen e bashkimit të Republikës Serbe me Serbinë dhe pa dyshim kështu do të hapeshin vatrat e krizës edhe në Maqedonie në Mal të Zi”, është kërcënuar Jovanoviq.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

Komandanti i KFOR-it Gjenaral  Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

Komandanti i KFOR-it Gjenaral Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

25 punonjës të IPK-së u trajnuan dhe u certifikuan nga agjentë special të FBI-së

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave

Hamza i ofroj përkrahje të fuqishme ATK-së dhe drejtorit Murtezaj për realizimin e objektivave