Bashkimi Evropian voton për ti dhënë fund ndryshimit të orës

26.03.2019 19:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkimi Evropian voton për ti dhënë fund ndryshimit të orës

Parlamenti Evropian voto ditën e sotme për ti dhënë fund ndryshimit të orës në mesin e vendeve anëtare, një praktikë e cila u bë ligj në 1996.

Bloomberg tha se praktika do të marrë fund në 2021 ndërsa vendet anëtare mund të vendosin individualisht nëse duan të qëndrojnë me orën verore apo dimërore.

Për herë të parë BE-ja nisi hetimet për ti dhënë fund kësaj praktika pas publikimit të një ankete rezultati i së cilës ishte 84% e njerëzve në favor të heqjes që ndryshimit të orës.

Arsyeja sepse ndryshonte bioritmin e njeriut dhe shkakton edhe probleme shëndetësore. Komisioni Evropian propozoi që praktika të hiqej nga Gushti i vitit të kaluar.

Edhe pse rregullat u vendosën me qëllim që të reduktohej konsumi i energjisë, komisioni tha se përftimet janë ende të paqarta.

Gjithashtu u tha se ka shumë pak prova që ndryshimi i orës dy herë në vit redukton aksidentet e trafikut. Në fakt në SHBA një studim gjeti se incidentet zakonisht rriten kur ndryshon ora.

Botës nuk i mbetet gjë tjetër veçse të largohet nga kjo praktikë e padobishme. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë