Bashkimi Evropian i vë sanksione Shërbimit Iranian të Inteligjencës

08.01.2019 14:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkimi Evropian i vë sanksione Shërbimit Iranian të Inteligjencës

Bashkimi Evropian i ka miratuar përmes votimit sanksionet ndaj Shërbimit Iranian të Inteligjencës dhe dy qytetarëve iranianë për shkak të dyshimeve për sulme të këtij vendi në Danimarkë dhe Francë. Sanksionet u miratuan nga ministrat e BE-së gjatë një takimi të Këshillit të Ministrave.
Emrat e qytetarëve të sanksionuar nuk janë publikuar. Ky vendim erdhi pas rishikimit të listës së BE-së për terroristët, në të cilën janë të përfshira organizatat dhe individët, asetet e të cilëve janë ngrirë nga Bashkimi Evropian. Kjo listë ishte hartuar për herë të parë pas sulmeve të 11 shtatorit në SHBA.

Diplomatët francezë dhe danezë i kishin informuar homologët e tyre të BE-së për planifikimin e sulmeve të mundshme që Irani ka përgatitur kundër këtyre dy shteteve. Franca e ka akuzuar Iranin për organizimin e dështuar të një sulmi me bombë në një tubim të një grupi opozitar iranian në Paris.

Ndërkaq, policia daneze e ka akuzuar Tehranin për planifikim të vrasjes së opozitarëve iranianë që jetojnë në Danimarkë. Franca kishte vendosur sanksione ndaj Shërbimit Iranian të Inteligjencës edhe më herët, shkruan “Free Europe”, transmeton Gazeta Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Haradinaj insiston në “kontratë për njohje” nga Serbia

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj