Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

01.07.2020 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

Këshilli i Bashkimit Europian miratoi një rekomandim për të hequr kufizimet e përkohshme për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës, përfshirë Serbinë, por paralajmëroi gjithashtu se zbatimi i kësaj rekomandimi është ekskluzivisht në kompetencën e shteteve anëtare.

Këshilli i BE-së thekson që rekomandimi nuk ka karakter juridik, dhe se vendet anëtare janë “përgjegjëse për zbatimin e përmbajtjes së rekomandimit”, që praktikisht do të thotë që qytetarëve të 15 vendeve në listë nuk lejohen automatikisht të hyjnë në të gjitha vendet anëtare të BE-së në të njëjtat kushte, raporton  agjencia e lajmeve serbe, Tanug.

Në anën tjetër një autobus nga Kosova që po shkonte në Zvicër ishte kthyer mbrapa nga autoritetet e rendit në Slloveni si shkak; rreziku nga përhapja e coronavirusit./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

Bashkimi Europian heq kufizimet për udhëtimet në BE për qytetarët e 15 vendeve të botës

Fillon faza e tretë e projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër-korrupsionit në Kosovë (SAEK III) 2020-2024

Fillon faza e tretë e projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër-korrupsionit në Kosovë (SAEK III) 2020-2024

Ministri Zemaj e konsideron lajm dekurajues shpalljen si të pavlefshëm të Ligjit për Pagat në Sektorin Publik

Ministri Zemaj e konsideron lajm dekurajues shpalljen si të pavlefshëm të Ligjit për Pagat në Sektorin Publik

Një person në Gjakovë inskenon situatën e rrëmbimit për të përfituar para nga familja

Një person në Gjakovë inskenon situatën e rrëmbimit për të përfituar para nga familja

Gjendet pa shenja jete një person në Vushtrri – dyshohet të ketë bërë vetëvrasje

Gjendet pa shenja jete një person në Vushtrri – dyshohet të ketë bërë vetëvrasje

Një e infektuar me Covid-19 në Vushtrri nuk ka respektuar masat e vetizolimit

Një e infektuar me Covid-19 në Vushtrri nuk ka respektuar masat e vetizolimit

Armëmbajtje pa leje në Istog

Armëmbajtje pa leje në Istog

Aksident trafiku në Prizren

Aksident trafiku në Prizren

Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

Elez Biberaj emërohet drejtor në detyrë i Zërit të Amerikës

Rastet e reja me Covid-19 vijnë nga këto komuna

Rastet e reja me Covid-19 vijnë nga këto komuna

Dy ditët e Ramës në Kosovë, qëllimi i vizitës dhe mesazhet që la

Dy ditët e Ramës në Kosovë, qëllimi i vizitës dhe mesazhet që la

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Zemaj thotë se situata me koronavirusin është nën kontroll, mohon se s’ka vende në Infektive

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Në Komunën e Podujevës 28 raste aktive me coronavirus

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Turqi, numri i rasteve me COVID-19 i afrohet shifrës 200.000

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK

Edhe dy të vdekur nga koronavirusi njofton IKSHPK

Nënkryetari i PSD-së: Specialen më mirë ta kishte themeluar OKB-ja se që e bëri vet Kosova

Nënkryetari i PSD-së: Specialen më mirë ta kishte themeluar OKB-ja se që e bëri vet Kosova