Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

11.07.2018 09:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Kosova zhvillon bashkëpunim juridik me Serbinë. Por në dokumentet që shkëmbehen nëpërmjet këtij bashkëpunimi, “Republika e Kosovës” transformohet në “Kosova e Metohia”, shkruan sot Koha Ditore.

Që nga dhjetori i 2012-s, procedurat për ndihmën e ndërsjellë juridike janë të dakorduara ndërmjet të dyjave vendeve. Marrëveshja parasheh edhe masën e reciprocitetit. Dhe, prej atëherë, Serbia njëanshëm dhe në kundërshtim me atë çfarë ka shprehur pajtimin në Bruksel, mbulon stemën dhe denominimin kushtetues të Kosovës në dokumentet që shkëmbehen në kuadër të marrëveshjes.

Qemajl Marmullakaj është sekretar i përgjithshëm i Ministrisë së Drejtësisë. Prej vitesh, ai merr pjesë në delegacionin e Kosovës, në rastet kur bisedohet për çështje të drejtësisë.

Marmullakaj ka treguar se si mbulohen elementet e shtetësisë, në dokumentet që Kosova ia ofron Serbisë në kuadër të ndihmës juridike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Bashkëpunimi me Serbinë e transformon Republikën në “Kosovë e Metohi”

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Shtohen provokimet në veri, qeveria hesht

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Drejt fundit gjykimi për vrasje të rëndë në Zveqan

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

Ministria e Integrimit Europian nuk pret shtyrje të rekomandimit për vizat

Turqia dhe aleanca e NATO-s

Turqia dhe aleanca e NATO-s

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

MPMS- GIZ, punësim sezonal për 400 veta

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë

Sindikalistët nuk i binden ministrit Tahiri: Greva do të vazhdojë

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

Haradinaj: Austria partner ekonomik dhe politik i Kosovës

Selimi: VV’ja kundër dialogut, duhet të bisedojmë me partnerët e jo me kundërshtarët

Selimi: VV’ja kundër dialogut, duhet të bisedojmë me partnerët e jo me kundërshtarët

Haradinaj takon Merkelin: I kërkon mbështetje për vizat, ushtrinë, dialogun…

Haradinaj takon Merkelin: I kërkon mbështetje për vizat, ushtrinë, dialogun…

Vazhdon hetimi i Netanjahut për korrupsion

Vazhdon hetimi i Netanjahut për korrupsion

Haradinaj në Samitin e Londrës: Me liberalizimin e vizave, Evropa s’do të përballet me migrim

Haradinaj në Samitin e Londrës: Me liberalizimin e vizave, Evropa s’do të përballet me migrim

Deputetët takojnë grevistët e Pallatit të Drejtësisë

Deputetët takojnë grevistët e Pallatit të Drejtësisë

Pacolli për varrimin e familjes nga Suhareka: Mundohem të mos qaj, por këtë herë është e pamundur

Pacolli për varrimin e familjes nga Suhareka: Mundohem të mos qaj, por këtë herë është e pamundur

Zeka për lirimin e serbëve: Horë na bëri kjo klasë politike dhe prokurorët politikë

Zeka për lirimin e serbëve: Horë na bëri kjo klasë politike dhe prokurorët politikë

Kryetari Lladrovci priti në takim arkitektin nga Drenasi, Kushtrim Hajdari

Kryetari Lladrovci priti në takim arkitektin nga Drenasi, Kushtrim Hajdari