Bartja e maskave të reja

05.05.2020 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bartja e maskave të reja

Shkencëtarët tani thonë që ata mund t’i zëvendësojnë maskat për fytyrë si zgjidhje më shumë se të rehatshme dhe efikase kundër pandemisë së coronavirusit

– Mbrojtësit për fytyrë, të cilat prodhohen shpejt, lehtë dhe mjaft të lira do të duhej të jenë të përfshira në strategjinë për zvogëlim të sigurt dhe të konsiderueshëmtë transmetimit coronavirusit në komunitet – kanë thënë shkencëtarët, të cilët i udhëheq Prof. Eli Perencevich nga Universiteti Iowa, ndërkaq rezultatet e hulumtimit janë publikuar në revistën American Medical Association, transmeton Telegrafi.

Për të qenë tërësisht efikase në pengimin e përhapjes së virusit, maska do të duhej të mbulojë edhe mjekrën, të mbulojë veshët dhe nuk bën të jetë e zbuluar zona midis ballit dhe pjesës së sipërme të mburojës.

Përparësitë e mbrojtësve për fytyrë me maskë, sipas mendimit të ekspertëve, nga njëra anë janë ato që sërish mund të përdoren pasi që t’i pastroni me sapun dhe ujë apo me mjet dezinfektues.

Veç kësaj, është e zakonshme që njerëzit gjatë bisedës të zhvendosin maskën poshtë gojës, që nuk është e domosdoshme kur nuk na pengon.

– Edhe përdorimi i maskës nga plastika e tejdukshme e cila mund të ngrihet dhe të lëshohet është mënyra që të mbahet distanca fizike, derisa njëherësh i mundëson bashkëbiseduesit që të shohë fytyrën e personit i cili e bart atë – thekson profesori Prof. Eli Perencevich.

Aq më tepër, kjo lloj maske madje për 92 për qind zvogëlon ekspozimin e drejtpërdrejtë ndaj virusit, madje edhe kur jeni 45 centimetra nga personi i cili kollit.

Hapi tjetër i shkencëtarëve është që të bëjnë hulumtime plotësuese në mënyrë që të verifikojnë se a ndihmojnë mbrojtësit e fytyrës kur virusi thithet me ajër apo shndërrohet në aerosol, pasi që grimcat kanë dalë në ajër me kollitje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

130 persona janë në izolim pasi që kanë kontaktuar të infektuarit në fabrikën e tekstilit

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Trump, SHBA: E ndërprejmë përfundimisht marrëdhëniet me OBSH’në

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Një fjalë shmang Austrinë nga gabimi i madh në buxhetin e vendit

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore  për shkak të Covid-19

Fillojnë shkurtimin e stafit linjat ajrore për shkak të Covid-19

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Muja: Pritjet i kam pasur nga tre gjyqtarë të Kushtetueses

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Max paralajmëron projektin e ri me një fotografi provokuese

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

Rihanna është shumë e lezetshme, por nuk di të këndojë!

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

12 klubet e Superligës rezultojnë negativ në koronavirus, gati për rikthimin e garës

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Në SHBA, arrestohet polici që ia vuri gjurin në qafë zezakut

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Gashi, Kushtetuesja: Sqaroi se në Kosovë popullin e përfaqëson Kuvendi, e jo Qeveria e Presidenti

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Borell: BE do të preferonim të ruhet gjendja e tanishme sa u përket kufijve, disa shtete janë kundër çfarëdo lëvizjeje

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Mickoski: Të amnistohet nga fiaskoja me Covid-19, dëshiron të më paraqet Zaev që unë kinse jam qeveria e Maqedonisë

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Pacolli: Të sqarohem lidhur me deklaratën për sulm terrorist, u keqinterpretua

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Tensionet kufitare, kinezët apo indianët kanë gjuajtësit më të mirë?

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

Agjencia kundër korrupsionit në Serbi: Jemi duke e hetuar Goran Rakiqin

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor

PDK në Lipjan: Imri Ahmetin po keqpërdor