Baraliu: Shteti të ndalë veprimet e Listës Serbe

01.06.2019 18:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Baraliu: Shteti të ndalë veprimet e Listës Serbe

Kryetarët e sapozgjedhur të katër komunave veriore (Leposaviç, Zubin Potok, Zveçan dhe Mitrovicë e Veriut) po vazhdojnë avazin e vjetër, duke mos pranuar të betohen para flamurit dhe para simboleve të Republikës së Kosovës. Veprimet e tilla të Listës Serbe pritet që ta “bllokojnë” përsëri situatën në veri të vendit.

Ndërsa njohësi i çështjeve politike, Mazllum Baraliu, ka thënë që Qeveria e Kosovës duhet të ndalojë një herë e mirë politikën e dëmshme të Listës Serbe në Kosovë. Në të kundërtën, sipas tij, avazi i vjetër i kësaj partie do të rikthehet.

“Ky avaz i vjetër i Listës Serbe qartazi nënkupton veprimet e pandërprera të dëmshme të kësaj partie, e cila asgjë nuk bën pa qenë e konsultuar me Beogradin dhe për më keq ata veçse kishin paralajmëruar me kohë lojën e tyre me Republikën e Kosovës dhe me institucionet e saj. Ata kishin thënë se në momentin e shpalljes së zgjedhjeve në këto komuna ata do të dëshmojnë që fitojnë, por nuk do ta marrin mandatin e fituar. Pra është një veprim i paramenduar dhe Qeveria ka përgjegjësi ndër të tjera, sepse ka heshtur në aktin e dorëheqjeve të tyre”, ka thënë ai.

Ai madje konsideron se edhe Bashkimi Evropian, por në veçanti Qeveria e Kosovës duhet të veprojnë e të mos qëndrojnë të heshtur karshi politikave të Beogradit.

“Qeveria, por edhe KQZ-ja kanë heshtur në mënyrë të çuditshme dhe kanë lejuar të kandidohen kandidatët e njëjtë dhe të certifikohen të njëjtit. Ky është një akt që do të duhej të ndërpritej edhe nga BE-ja, por edhe nga institucionet vendore. Përmes rrugëve ligjore dhe demokratike duhet të ndalen veprimet e tilla të dëmshme të kryetarëve të komunave veriore”, ka potencuar ai./Zeri/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve