Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

19.03.2020 10:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

Banka Qendrore Evropiane aktivizoi një paketë të ndihmës, në vlerë prej 750 miliardë eurosh, për të lehtësuar ndikimin e pandemisë së koronavirusit.

Me këto mjete do të paguhen borxhet e qeverive dhe kompanive në vendet e Eurozonës.

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, tha se ky institucion do të bëjë gjithçka të mundur për të mbështetur euron në “këto kohë të jashtëzakonshme”.

Sipas një vlerësimi të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Evropa tani është epiqendër e shpërthimit të koronavirusit, i cili për herë të parë është shfaqur në Kinë, në fund të vitit të kaluar.

Mbi 8,800 njerëz në botë kanë humbur jetën si pasojë e tij. Shumë vende janë izoluar, duke mbyllur shkollat, bizneset jothelbësore dhe kufijtë.

Njoftimi i Lagardes vjen pasi këshilli drejtues i Bankës Qendrore Evropiane zhvilloi bisedime urgjente, përmes telefonit, të mërkurën vonë. Në ditët e fundit, Banka Qendrore Evropiane është kritikuar për mungesë veprimesh të mjaftueshme për të mbështetur Eurozonën, në krahasim me hapat që i kanë ndërmarrë Shtetet e Bashkuara.

Të dielën, Rezervat Federale në SHBA kanë ulur normat e interesit gati në zero dhe kanë aktivizuar një program stimulues në vlerë prej 700 miliardë dollarësh./REL

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

Banka Qendrore Evropiane, 750 miliardë euro për të luftuar koronavirusin

Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Hajdari u premton përfaqësuesve të bizneseve bashkëpunim dhe përkrahje

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Sot opozita përcaktohet, a është me Kurtin a me Mustafën

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

Nga ora 20:00 qytetarët dalin në ballkon për të protestuar

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

‘Temperaturë dhe dhimbje koke’, pacienti 0 rrëfehet

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Abazi e bën fajtor Thaçin për gjendjen e krijuar me partnerin e koalicionit, LDK-në

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Brnabiq: Kushdo që nuk zbaton vetizolimin përballet me 12 vjet burg

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Gruaja e shëruar nga koronavirusi tregon të gjithë eksperiencën e saj me sëmundjen

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Rama kundër Vuçiçit: BE nuk do na lërë vetëm

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Kosova është vendi më pro amerikan në botë

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

Kurti: Veliu bëri tradhti të dyfishtë – kërkova nga Mustafa një emër tjetër për ministër

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

IKSHPK: Sonte asnjë rast i konfirmuar me koronavirus

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Bie Qeveria Kurti, LDK del nga koalicioni me LVV-në

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Koronavirusi: 24-orëshi më i rëndë për Italinë, 475 të vdekur

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim

Veliu: Në mbledhje do të vendosim a do të del LDK-ja nga koalicioni, “s’ma ka lanë shejë” vendimi i Kurtit për shkarkim

Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore

Pas bisedës me Merkelin, Vuçiq i gatshëm të dialogojë me Kosovën për barrierat jo-tarifore