Ban Ki-Moon: Sirianët, gjithnjë e më të braktisur

25.03.2015 11:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ban Ki-Moon: Sirianët, gjithnjë e më të braktisur

Qytetarët sirianë po ndihen gjithnjë e më të braktisur nga bota, ndërkohë që ky konflikt hyri në vitin e tij të pestë, deklaroi të martën sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon, në raportin e tij të fundit mbi situatën humanitare në Siri.

Ky raport mbi sgjendjen e sirianëve, që mbulon periudhën 1 dhjetor – 28 shkurt, duhet të diskutohet të enjten nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së.

“Aktorët humanitarë vazhdojnë t’u japin ndihmë miliona njerëzve në nevojë, por detyra e tyre është gjithmonë shumë më e vështirë dhe e rrezikshme për shkak të dhunës dhe pasigurisë në vend dhe pengesave të vendosura nga regjimi sirian dhe grupet e armatosura”, theksoi Ban Ki-Moon.

Raporti prek në mënyrë të veçantë DAESH-in, që e detyroi Programin Botëror të Ushqimit të ndërpresë aktivitetet e tij në veri dhe lindje të Sirisë, zona të kontrolluara nga kjo organizatë terroriste.

Pavarësisht kësaj, raporti vë në dukje se një numër në rritje i kolonave humanitare hyjnë në Siri nëpërmjet shteteve fqinje si Turqia dhe Jordania.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA: Pritet shqyrtimi i projektligjit që u ndalon punonjësve federalë përdorimin e TikTok

SHBA: Pritet shqyrtimi i projektligjit që u ndalon punonjësve federalë përdorimin e TikTok

Rreth 60% të votave të numëruara: LSDM 36.78%, BDI 10.34%

Rreth 60% të votave të numëruara: LSDM 36.78%, BDI 10.34%

Irlanda shtyn fazën e fundit e lehtësimit të kufizimeve nga rritja e rasteve me COVID-19

Irlanda shtyn fazën e fundit e lehtësimit të kufizimeve nga rritja e rasteve me COVID-19

LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

LSDM-ja pret fitore të pastër dhe të sigurt

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Çulev: Gjatë ditës u regjistruan 151 denoncime

Përleshje ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, vriten disa ushtarë në kufi

Përleshje ndërmjet Azerbajxhanit dhe Armenisë, vriten disa ushtarë në kufi

OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

OKB: Ulje alarmante e nivelit të vaksinimit të fëmijëve në botë

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

KE: Vala e dytë e koronavirusit është e pashmangshme

​Cakaj priti në takim Jasharin e Lladrovcin, flasin për drejtësinë dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së

​Cakaj priti në takim Jasharin e Lladrovcin, flasin për drejtësinë dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së

​198 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 4 të vdekur

​198 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore dhe 4 të vdekur

Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Sela: Sot do të rivendoset demokracia dhe do t’i jepet fund monizmit 18 vjeçar

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Rezultate pozitive: Vaksina britanike e ka nxitur prodhimin e antitrupave kundër koronavirusit

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Ambasada amerikane reagon pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus në Kosovë

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Koronavirusi i merr jetën 23 vjeçares në Tiranë

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Maqedoni, deri në ora 09:00 votuan mbi 5% të votuesve

Meta pret sot Bashën

Meta pret sot Bashën