Balaban nga Universiteti i Jerusalemit: Kombinimet e antibiotikëve paraqesin një praktikë potencialisht të rrezikshme për shëndetin publik

10.01.2020 23:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Balaban nga Universiteti i  Jerusalemit: Kombinimet e antibiotikëve paraqesin një praktikë potencialisht të rrezikshme për shëndetin publik

Kombinimet e antibiotikëve, të përdorura gjithnjë e më shpesh në praktikën klinike për të rritur shanset për shërim të pacientit, mund të përshpejtojnë zhvillimin e rezistencës bakteriale dhe për këtë arsye paraqesin një praktikë potencialisht të rrezikshme për shëndetin publik, sipas studiueses Natalie Balaban nga Universiteti i Jerusalemit.

Ky studim është i pari që tregon se dhënia e dy antibiotikëve në kombinim për të njëjtin pacient mund të promovojë zhvillimin e rezistencës bakteriale.

Në praktikën klinike nuk është e pazakontë që mjeku të përshkruajë 2 antibiotikë të ndryshëm njëkohësisht ose brenda disa ditësh njëri pas tjetrit. Ideja që udhëzon këtë zgjedhje terapeutike është se, nëse një antibiotik nuk funksionon, sigurisht që do të funksionojë tjetri, kështu që shanset për të fituar mbi infeksionin rriten.

Ekspertët kanë parë që nëse pacienti është tolerant ndaj ilaçit të parë të marrë, ka më shumë të ngjarë që ai të mos jetë tolerant ndaj ilaçit të marrë menjëherë pas këtij dhe se do të zhvillohet rezistencë e vërtetë ndaj tij.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Nëse Thaçi nuk do të përgjigjej në pyetjet e Prokurorisë Speciale, do të arrestohej

Zeka: Nëse Thaçi nuk do të përgjigjej në pyetjet e Prokurorisë Speciale, do të arrestohej

Macron: Marrëveshja për planin e rimëkëmbjes momenti më i rëndësishëm që prej krijimit të euros

Macron: Marrëveshja për planin e rimëkëmbjes momenti më i rëndësishëm që prej krijimit të euros

Reçica: Veteranët e luftës së UÇK do të kenë të drejtë pune ne sektorin privat

Reçica: Veteranët e luftës së UÇK do të kenë të drejtë pune ne sektorin privat

Pompeo: SHBA-ja synon krijimin e një koalicioni global kundër Kinës

Pompeo: SHBA-ja synon krijimin e një koalicioni global kundër Kinës

Balaj konfirmon: Telekomit i tërhiqen mjetet nga llogaria, 3.500 punëtorë pa paga

Balaj konfirmon: Telekomit i tërhiqen mjetet nga llogaria, 3.500 punëtorë pa paga

​VV kundër rezolutës që mbron luftën e UÇK

​VV kundër rezolutës që mbron luftën e UÇK

Austri, rikthehet vendosja e detyrueshme e maskave në vendet e mbyllura publike

Austri, rikthehet vendosja e detyrueshme e maskave në vendet e mbyllura publike

Paysera i ofron tregut kosovar me karta pagese transferime të lira ose falas

Paysera i ofron tregut kosovar me karta pagese transferime të lira ose falas

Haziri kundër masave të ndërmarra nga Qeveria Hoti për menaxhimin e Covid-19

Haziri kundër masave të ndërmarra nga Qeveria Hoti për menaxhimin e Covid-19

​Veliu në cilësinë e Koordinatorit, flet me amerikanët për terrorizmin

​Veliu në cilësinë e Koordinatorit, flet me amerikanët për terrorizmin

Vdes Latfi Kryeziu, pronar i Shell Kosova

Vdes Latfi Kryeziu, pronar i Shell Kosova

Qeveria i kërkon “Dardafonit” afat deri më 1 tetor për Telekomin

Qeveria i kërkon “Dardafonit” afat deri më 1 tetor për Telekomin

163 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore, asnjë viktimë

163 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore, asnjë viktimë

ARKEP nuk mund të nxjerrë vendime për uljen e tarifave për shërbimet telefonike

ARKEP nuk mund të nxjerrë vendime për uljen e tarifave për shërbimet telefonike

Përfundon asfaltimi i Veternikut, ministri Abrashi paralajmëron investime të reja

Përfundon asfaltimi i Veternikut, ministri Abrashi paralajmëron investime të reja

Lista Serbe e quan “politike” diskutimin për shitjen e IPKO-s

Lista Serbe e quan “politike” diskutimin për shitjen e IPKO-s