Bakir Izetbegoviç: Bosnja, jo si kompensim për Serbinë pas humbjes së Kosovës

20.08.2019 23:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bakir Izetbegoviç: Bosnja, jo si kompensim për Serbinë pas humbjes së Kosovës

Kreu i Dhomës së Popujve në Asamblenë Parlamentare të Bosnjë e Hercegovinës (BH), Bakir Izetbegoviç kërkon që marrëveshja Kosovë-Serbi të mos ndikojë në shtetin e tij. Në një intervistë për ‘Anadolu Agency’, ai thotë se Serbia nuk duhet të kompensohet nga Bosnja për atë që do të humbasë me zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

“Nëse ndonjëherë mund të ndërlidhen këto dy çështje (Bosnja dhe Kosova), atëherë e përbashkëta është se pala serbe në Kosovë dhe BH ka kryer krime të ngjashme, gabime dhe mëkate të ngjashme. Dhe në fund të fundit, për shkak të kësaj sjellje dhe kësaj dhunë janë shkaktuar sulmet e NATO-s. Por ajo nuk mund të ndërlidhet më tej me idenë se Serbia duhet të kompensohet evantualisht me diçka në Bosnje për të atë që do të humbasë me zgjidhjen për Kosovën”, është shprehur Izetbegoviç.

Ish-kreu i Presidencës së Bosnjes ka theksuar se kjo aventurë mund të përfundojë në skenarë të paqartë./tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kusari-Lila: Vjosa Osmani do të dalë më e fortë nga kjo sfidë

Kusari-Lila: Vjosa Osmani do të dalë më e fortë nga kjo sfidë

Nagavci për LDK-në: Kanë prekur fundin, duket se s’mund të kthehen prapa

Nagavci për LDK-në: Kanë prekur fundin, duket se s’mund të kthehen prapa

Numër i madh i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Itali

Numër i madh i viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Itali

Vdes një femër në burgun e Lipjanit

Vdes një femër në burgun e Lipjanit

Fatmir Sejdiu: Largimi i Osmanit veprim i ngutshëm, i dëmshëm dhe i papranueshëm

Fatmir Sejdiu: Largimi i Osmanit veprim i ngutshëm, i dëmshëm dhe i papranueshëm

Çitaku: 21 vite më parë, mbi 1 milion kosovarë u detyruan të dilnin nga shtëpitë e tyre

Çitaku: 21 vite më parë, mbi 1 milion kosovarë u detyruan të dilnin nga shtëpitë e tyre

Abdixhiku: Votova kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Abdixhiku: Votova kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Faton Peci: Sot votoj kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Faton Peci: Sot votoj kundër shkarkimit të Vjosa Osmanit

Mullhaxha-Kollçaku: Osmanin e shoh si personin më të sinqertë për arritjen e bashkëqeverisjes LVV-LDK

Mullhaxha-Kollçaku: Osmanin e shoh si personin më të sinqertë për arritjen e bashkëqeverisjes LVV-LDK

Haxhi Avdyli: Masat që i ka paraparë Isa Mustafa ndaj meje janë skandaloze dhe të papranueshme

Haxhi Avdyli: Masat që i ka paraparë Isa Mustafa ndaj meje janë skandaloze dhe të papranueshme

E rëndë! Vetëvaret një 36-vjeçar

E rëndë! Vetëvaret një 36-vjeçar

11 viktima dhe 185 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

11 viktima dhe 185 raste të reja me koronavirus në Maqedoni

Kryeministri Hoti: Të promovojmë turizmin malor të Kosovës

Kryeministri Hoti: Të promovojmë turizmin malor të Kosovës

Përveç Osmanit, Rexhepi thotë se LDK do të merr masa edhe ndaj tij dhe Haxhi Avdylit

Përveç Osmanit, Rexhepi thotë se LDK do të merr masa edhe ndaj tij dhe Haxhi Avdylit

Mbi 6 mijë kosovarë hyjnë në Shqipëri

Mbi 6 mijë kosovarë hyjnë në Shqipëri

Xhafer Tahiri: S’mund të përkrahi përjashtimin e Vjosa Osmanit – votova JO

Xhafer Tahiri: S’mund të përkrahi përjashtimin e Vjosa Osmanit – votova JO