Bajrush Morina: Kërkesë BE-së, hiqni vizat për në Hagë për politikanët e Kosovës!

09.09.2016 17:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bajrush Morina: Kërkesë BE-së, hiqni vizat për në Hagë për politikanët e Kosovës!

Në qoftëse shtetasit e Republikës së Kosovës do të jenë peng i lëvizjes së lirë për shkak të politikanëve të Kosovës, atëherë propozoj që këtyre të fundit t’u ndalohet “lëvizja e lirë” në Kosovë ndërkaq t’u “hiqen vizat” për në Hagë!

Bajrush Morina

Këtu e 8 vjet më parë kam udhëtuar për në Hagë, pa dëshirë dhe pa aplikuar për vizë në Ambasadën holandeze. Më “kanë marrë” prej shtëpie me përcjellje “të blinduar”, ma kanë paguar biletën njëdrejtimëshe, më kanë ulur në fund të aeroplanit dhe kam përfunduar në Qelinë nr.26 të Tribunalit të Hagës.

Ky “udhëtim i lirë” pa vizë, imi ka ndodhur më 28 prill të vitit 2008.

Nejse, e shkuar dhe e paharruar!

Këto ditë po planifikoj të shkoj përsëri në Hagë, por kësaj radhe i pajisur me vizë Schengen, me biletë aeroplani kthyese dhe me kohë të caktuar (Mund të rri më shumë se sa një ditë, nëse më bën muhabet një mik imi atje, ish-oficier shqiptar gjatë kohës së shërbimit tim ushtarak më vitin 1981 dhe një ish-komandant i UÇK-së i Zonës së Dukagjinit).

Gjatë vizitës në Hagë do të bëjë një “selfie” para Qendrës së Paraburgimit në Scheweningen dhe do t’ua dërgoj një “porosi” gjithë atyre “banorëve të ardhshëm” të këtij “hoteli pa yje” se në murin e Qelisë nr.26 i kam shkruar disa vargje, disa rreshta, disa porosi, ndaj nëse drejtoria e kësaj Qendre nuk i ka pastruar muret, ju mund t’i lexoni ato “përjetime” të mia “të vizatuara” në muret e Qelisë nr.26.

Kjo porosi vlen për banorët ardhshëm të mundshëm të Qendrës së Paraburgimit në Scheweningen, të cilët do të udhëtojnë me bileta njëdrejtimëshe.

*****

Por, përderisa Gjykata Speciale t’i bëjë “letrat gati” për këta udhëtarë të mundshëm për në Hagë dhe përderisa populli i Kosovës vazhdon të mbetet i vetmi me të drejta të ndaluara për lëvizje të lirë për në Evropë, atëherë kam këtë kërkesë në formë rezolute për BE-në, për znj. Tanja Fajon dhe për Këshillin e Ministrave të BE-së.

Të gjithë politikanëve të Kosovës t’u hiqen vizat për udhëtim njëdrejtimësh për në Hagë dhe t’u ndalohet “lëvizja e lirë” në Republikën e Kosovës!

Arsyetimi: Kjo kastë politike, pozitë e opozitë janë fajtorë kryesorë që populli i Kosovës edhe sot, 16 vjet pas përfundimit të luftës, më shumë se 8 vjet pas shpalljes së pavarësisë, është i vetmi popull që nuk gëzon lirinë e lëvizjes së lirë për në vendet e BE-së.

Besoj dhe shpresoj se një kërkesë dhe një rezolutë e tillë do të përkrahet dhe do të miratohet nga 90% e popullit të Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA, Koreja e Jugut diskutojnë mbi ecurinë e projekjeve për takimin Trump-Kim

SHBA, Koreja e Jugut diskutojnë mbi ecurinë e projekjeve për takimin Trump-Kim

Negociata të reja për emrin e Maqedonisë në Nju Jork

Negociata të reja për emrin e Maqedonisë në Nju Jork

Presidenti Trump, kritika të ashpra ndaj hetimit për Rusinë

Presidenti Trump, kritika të ashpra ndaj hetimit për Rusinë

Deficiti tregtar, Kina pranon pikëpamjen amerikane

Deficiti tregtar, Kina pranon pikëpamjen amerikane

Vulin: Nëse për BE-në është e rëndësishme veç Kosova, është koha ta ndërrojmë politikën e jashtme

Vulin: Nëse për BE-në është e rëndësishme veç Kosova, është koha ta ndërrojmë politikën e jashtme

Prishtina e pafuqishme ta “shkundë” Dritën, titulli shkon në Gjilan

Prishtina e pafuqishme ta “shkundë” Dritën, titulli shkon në Gjilan

Mali i Zi mund të ndërtojë gardh me tela në kufirin me Shqipërinë

Mali i Zi mund të ndërtojë gardh me tela në kufirin me Shqipërinë

Ankohen Diaspora: Mos na shihni vetëm si xhep por edhe si potencial intelektual

Ankohen Diaspora: Mos na shihni vetëm si xhep por edhe si potencial intelektual

Zbulohen fakte të “hasmërisë” së viteve 90-a të Xhavit Halitit me familjen e Arben Gashit (DOKUMENT SEKRET)

Zbulohen fakte të “hasmërisë” së viteve 90-a të Xhavit Halitit me familjen e Arben Gashit (DOKUMENT SEKRET)

Venezuelë: Maduro kërkon mandat të dytë

Venezuelë: Maduro kërkon mandat të dytë

Reagim : KEK-u nuk ka dhënë pagë të 13-të

Reagim : KEK-u nuk ka dhënë pagë të 13-të

Mosregjistrimi i popullsisë pamundëson projektimet zhvillimore

Mosregjistrimi i popullsisë pamundëson projektimet zhvillimore

Drashkoviq: Vuçiq e di se e ka humbur Kosovën

Drashkoviq: Vuçiq e di se e ka humbur Kosovën

Vrasja e Ivanoviqit, edhe një rast në proceset e gjata nën hetime

Vrasja e Ivanoviqit, edhe një rast në proceset e gjata nën hetime

Ditët në vijim të “nxehta” për Kosovën, duhet plotësuar edhe ky kusht

Ditët në vijim të “nxehta” për Kosovën, duhet plotësuar edhe ky kusht

Haziri – Haradinajt: Fajtorin për mosliberalizim kërkoje brenda qeverisë, jo në LDK

Haziri – Haradinajt: Fajtorin për mosliberalizim kërkoje brenda qeverisë, jo në LDK