Bajrami: Nga nesër fillon mësimi në distancë për klasat 1 deri 5

22.03.2020 18:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bajrami: Nga nesër fillon mësimi në distancë për klasat 1 deri 5

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Hykmete Bajrami, ka mbajtur konferencë për media lidhur me mësimin nga distanca

Bajrami tha se që nga nesër fillon mësimi në distancë për klasat 1 deri në klasën e pestë që do jetë në gjuhën shqipe dhe do të transmetohet në RTK 1 dhe RTK4, kurse nga klasa e 6 deri në të 9 do të prodhohen materiale për transmetim për këto klasa.

“Nga nesër fillon mësimi në distancë për klasat 1 deri në klasën e pestë që do te ketë për gjuhën shqipe, mësimi do të transmetohet në RTK 1 dhe 4.Për adresat do të ju njoftojmë sapo ti kemi këto platforma, kemi punuar në mbledhjen e materialeve dhe xhirimeve. Që nga e hena do të prodhojmë materiale për klasat 6 dhe 9.Kjo punë nuk do ishte mundur pa ndihëm e organizatave, është sfisuese sepse asnjëherë nuk është punuar në mënyrë digiitale”, tha Bajrami.

Ministrja e MAShTI-t Hykmete Bajrami u ka bërë thirrje drejtorëve të arsimit nga komunat me shumicë serbe që të dhurojnë material për gjuhën serbe dhe atë kroate. Zëvendësi Rexha ka punuar me kurrikula, Zëvendësministrit Thaqi është përkujdesur për punën teknike.Si ministri iu kemi bërë ftesë eshe drejtorive të arsimit të konumave serbe tiu dhurojmë material në gjuhën serbe e kroate. Ju bëj thirrje nxënsve dhe prinderve keto platforma të shfrytëzohen”, tha Bajrami.

Drejtoresha e Komunës së Arsimit ne Prishtinë, Leonora Shala tha se si komunë janë marrë me organizimin dhe kanë dhënë maksimumin që kjo formë e mësimit të realizohet.

“Në si komunë jemi marrë me organizmin. Kam dhënë maksimumin që kam përvojë me kamera dhe kthimin në dixhitalizim. Mësimdhënësit janë duke punuar”. tha Shala.

Zëvendëkryesministri Avdullah Hoti uroi për punën e bërë për mësimin online që per një javë për 5 klasat e para te fillojë mësimi me kushte specifike.Mësimi në distancë do të fillojë si pasojë e pandemisë botërore që ka përfshirë edhe vednin tonë ku janë mbyllur shkollat si dhe veprimtari tjera.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

The Hill: Washingtoni përzihet tinëzisht në Ballkan teksa koronavirusi mbërthen botën

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Krasniqi: Nga 23 të shëruar nga koronavirusi gjashtë janë mbi moshën 60 vjeçare dhe një i moshës 80 vjeçare

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Roth: Administrata Trump mbështeti rrëzimin e Kurtit, si shkak i nxitimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Një qytetar publikon video të rëndë nga QKUK, thotë se nuk morën trajtim derisa thirrën Policinë dhe Ministrinë

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Kur pritet të përfundojnë masat ekstreme kundër Covid-19, sipas dr. Izet Sadikut?

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Qorrolli: Neni 82.2 i Kushtetutës imponon zgjedhje të parakohshme

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

Për shkak të koronavirusit, për një ditë Trusti ka humbur 12.8 milionë euro në investim

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

PDK: Kryeministri Kurti u dorëzua para Beogradit në veri – zëvendësi i tij e shpall të ndarë atë pjesë

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Pesë raste të reja me koronavirus në Kosovë, numri shkon në 145

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

Emily i tejkalon kufijtë, foto nudo me burrin në momente intime (Foto)

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

AGK i bën thirrje drejtuesve të RTK-së t’i ndërpresin masat selektive ndaj gazetarëve

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Raka: Java e dytë e prillit – vendimtare për përhapjen e koronavirusit

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Ambasadori gjerman vlerëson lartë bashkëpunimin mes vete të ministrave Vitia dhe Jevtiq

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Hoti: Në Kosovë s’do të ketë më gjakderdhje, problemet do të zgjidhen me mjete politike

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Abelard Tahiri: Kurti ka dezertuar me paramendim në komunat veriore

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës

Kurti ka vizituar Radio Televizionin e Kosovës