Bajrami: Ky është vendimi për bursa të reja për studentët elitarë

22.05.2020 20:54
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Bajrami: Ky është vendimi për bursa të reja për studentët elitarë

Ministrja e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë, Hykmete Bajrami, përmes një shkrimi në llogarinë e saj në Facebook, ka publikuar se vendimin për hapjen e bursave të reja për studentët elitarë.

Bajrami tha se këto bursa ofrojnë një përkrahje të nevojshme financiare për këta studentë.

“Këto bursa ofrojnë një përkrahje të nevojshme financiare për studentët elitarë, prandaj edhe janë në shërbim të avancimit të cilësisë së arsimit të lartë në Republikën e Kosovës”, shkruan Bajrami.

Tutje, Bajrami tha se këtu kanë të drejtë aplikimi për bursë të gjithë studentët e fushave të cilët i plotësojnë kriteret e caktuara.

“Duke pasur parasysh situatën e krijuar me pandeminë COVID-19, Ministrja ka vendosur që të drejtë aplikimi për bursë kanë studentët e të gjitha fushave të cilët i plotësojnë kriteret e përcaktuara përmes udhëzimit administrativ 14/2017 për ndarjen e bursave”, shkruan Bajrami.

Ajo premtoi se të gjithë studentët do të informohen për afatet dhe kriteret e aplikimit gjatë ditëve në vijim.

“Hapja e konkursit do të bëhet ditëve në vijim dhe studentët do të informohen për afatet dhe kriteret e aplikimit”, shtoi Bajrami.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bajrami: Ky është vendimi për bursa të reja për studentët elitarë

Bajrami: Ky është vendimi për bursa të reja për studentët elitarë

Era Istrefi sjellë fotografi nga shtëpia e saj

Era Istrefi sjellë fotografi nga shtëpia e saj

Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

Willian: Nuk besoj se do të qëndrojë te Chelsea

Willian: Nuk besoj se do të qëndrojë te Chelsea

Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Thaçi falënderon SHBA-në për ndihmat rreth pandemisë COVID-19

Thaçi falënderon SHBA-në për ndihmat rreth pandemisë COVID-19

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident