Babai i futbollistit serb thotë se i biri do të luajë për Kosovën, për përjashtimin nga puna nuk flet

21.02.2020 22:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Babai i futbollistit serb thotë se i biri do të luajë për Kosovën, për përjashtimin nga puna nuk flet

Babai i futbollistit të Flamurtarit, Ilija Iviq, Dushani, ka konfirmuar se i biri i i tij do të vazhdojë të luajë për Flamurtarin dhe për Kosovën nëse ftohet, por nuk ka pranuar të flasë për lajmin se ai dhe bashkëshortja e tij, të premten, janë larguar nga vendet e tyre të punës në Graçanicë shkaku i të birit.

Në një bisedë për Koha.net, ai ka thënë se të shtunën do të sqarohet për këtë temë.

Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) ka njoftuar të premten se çifti bashkëshortor Iviq është përjashtuar nga puna, pasi i biri ka pranuar ftesën nga Përfaqësuesja U19 e Kosovës.

Paraprakisht, mediat serbe nisën sulm të ashpër ndaj lojtarit dhe familjes së tij.

“Nuk mund të flasë asgjë për këtë sonte. Nesër do të flasim. E kam shtëpinë plot dhe nuk jam në gjendje të flas”, ka thënë Dushan Iviq.

Ai është punëtor në shkollën Elektro-teknike në Sushicë, kurse gruaja është shërbyese civile në Komunën e Graçanicës.

Drejtori i kësaj shkolle, në një deklaratë për “Radio KIM”, Milan Dimitrijeviq, ka mohuar se ka përjashtuar Dushan Iviqin. Madje, ai thotë se as që i ka ardhur një kërkesë e tillë. E për bashkëshorten e tij, “Radio KIM” ka shkruar në uebfaqen e vet, “se as që punon në Komunën e Graçanicës”.

Koha.net, jozyrtarisht ka mësuar se ai dhe bashkëshortja e tij, vërtetë janë përjashtuar nga puna.

Futbollisti 17 vjeç, Ilija Iviq, ka kohë që luan për Flamurtarin, por vetëm tash pasi ka marrë ftesën nga Kosova, është shkaktuar bujë e madhe, duke u quajtur edhe tradhtar nga mediat në Serbi.

E Dushan Iviqi, ngul këmbë se i biri i tij do të vazhdojë të vesh fanellën e Flamurtarit edhe në të ardhmen.

“Ai është pjesë e Flamurtarit dhe të do të vazhdojë të luajë për të”, ka thënë ai.

E për Kosovën, a do të luajë?

“Pse jo”, ishte përgjigjja e tij e shkurtër.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Bajqinovci dhe Konjufca: Dilni dhe matuni

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Shtohet një rast i ri me koronavirus në Kosovë, numri i të infektuarve shkon në 126

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

Ahmeti: Po më shqetësojnë daljet e shumëta të qytetarëve në Prishtinë

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

I’a shohin sherrin 12 të infektuarve të Kamenicës, 69 personat që janë listë për t’u testuar nga koronavirus

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Në kabinetin e tij Albin Kurtit, emëron Këshilltar Politik Nenad Rashiqin

Dumnica në protestë

Dumnica në protestë

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

Në Angli, të infektuar nga koronavirus, vdes nëna në banesë, ndërsa djali është duke luftuar

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

SHBA: Kemi rritje në 6 milionë të përfutuesve të papunësisë në kohë që po kalojmë nga koronavirusi

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri