Azem Vllasi sqaron për Express fotografinë e shumëpërfolur me Millosheviqin

13.03.2015 16:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Azem Vllasi sqaron për Express fotografinë e shumëpërfolur me Millosheviqin

Ish –zyrtari i lartë i Kosovës së viteve 80’të, Azem Vllasi ka folur për Express rreth fotografisë bashkë me diktatorin Sllobodan Millosheviq. Ai me shaka e quan atë si poza kur ka dashur t’i bie ‘shuplakë’ kasapit të Ballkanit, porse me vonë sqaron se nuk bëhej fjalë për diçka të tillë, duke thënë se ishte vetëm një nga debatet e acaruara me Millosheviqin rreth Kosovës.

Vllasi tregon për Gazetën Express se fotografia që ka qarkulluar në rrjetet sociale dhe në portale gjatë ditës së premte, është e bërë 10 muaj pas vdekjes së Titos, e jo 10 ditë siç ishte raportuar. Sipas tij, ngatërrimi i tij me Millosheviqin, në atë kohë, ishte rreth propagandës që bëhej nga shteti serb se në Kosovë rrezikoheshin qytetarët e tyre.

“Me sa më kujtohet, ajo pozë e acaruar me Millosheviqin është gjatë një pauze të mbledhjes së Komitetit Qendror të Jugosllavisë, kur ne vazhdimisht polemizonim dhe ngatërroheshim rreth presioneve që bënte Serbia ndaj Kosovës, dhe propagandës që bënin mediat serbe nga Kosovë për të krijuar një bindje në Jugosllavi se këtu janë serbët e rrezikuar dhe se gjendja është e acaruar dhe lidhur me pozitën kushtetuese të Kosovës, se serbët prej asaj kohe synonin me bo ata që e bënë me dhunë gjatë viteve 89-90”, ka treguar Azem Vllasi për Express.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Tahiri thotë se është lajm i mirë që LDK-ja do të udhëheqë me Qeverinë e Kosovës

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Kjo është lista e deputetëve që kanë nënshkruar kërkesën për seancën e votimit të Qeverisë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

Shala thotë se nuk do të votojë Qeverinë Hoti

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

A do të bëhet Mali i Zi vendi i parë pa koronavirus në Evropë?

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Lutfi Haziri nuk do me e pa askënd në lëkurën e Avdullah Hotit

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Edhe 27 raste me koronavirus të hënën

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Koronavirusi ndikon në rënien e të hyrave në buxhetin e Maqedonisë së Veriut

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Vetëvendosje: Kërkon procesverbalet dhe transkriptet e Gjykatës Kushtetues

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Pas statusit të Ramës, Kosova heq tarifën 22 euroshe për kamionat

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Vetëvendosje nuk e ka në plan t’ia kërkojë dorëheqjen Osmanit

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

Thaçi kërkon të formohet sa më shpejt Qeveria Hoti

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

IKSHPK: Kujdes me ushqimin gjatë verës

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Gashi i LDK’së nuk beson se Thaçi do ta ketë një mandat tjetër për President

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Lajiq: Për shkak të masave të Kosovës, kamionët e Serbisë po kthehen prapa

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Të mërkurën seanca për votimin e Qeverisë Hoti

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin

Kushtetuesja heq paragrafin 4 të nenit 95 të Kushtetutës në versionin final të aktgjykimit për dekretin