Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

13.12.2020 22:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Për gjermanët, autostradat e tyre në të cilat ata ngasin BMW, Mercedes dhe Audi, shumë më tepër se 130 kilometrat e rekomanduara në orë, janë një simbol i lirisë.

Me disa përjashtime, siç është Ishulli i Njeriut (një ishull i vetëqeverisur i Britanisë së Madhe, i vendosur në zemër të ishujve britanikë), një komb i dashuruar me vetura është i vetmi që mund të përballojë një praktikë të tillë.

Në kohë më të errëta, diktatori nazist Adolf Hitleri punoi intensivisht për të krijuar një rrjet rrugësh me shumë korsi, të cilat në vitet e pasluftës kontribuuan në suksesin ekonomik të vendit. Paraardhësi i autostradës së sotme në Gjermani e ka origjinën në republikën e pas luftës Weimar në vitin 1932 dhe lidhi Këln dhe Bonin. Rruga ende ekziston dhe është pjesë e autostradës 555.

Disa kohë më vonë, Hitleri porositi Fritz Todt për ndërtimin e rrugëve gjermane. Todt ishte prapa një programi për krijimin e vendeve të punës që, sipas propagandës naziste, ndihmoi në zhdukjen e papunësisë në Gjermani. Punëtorët e autostradave jetonin në kampe pune pranë vendit të ndërtimit, por jo vullnetarisht – ata do të rekrutoheshin nga shërbimi i punës i Reich – dhe kështu u fshinë nga regjistri i papunësisë.

“Për shkak të numrit të madh të punëtorëve të nevojshëm gjatë luftës, nuk kishte mjaft njerëz për të ndërtuar autostradën, gjë që çoi në një nevojë në rritje për punë të detyruar”, konfirmon Alice Etropolszky, një eksperte e trafikut në Berlin.

Deri në vitin 1942, kishin përfunduar vetëm 3,800 km nga autostrada e planifikuar 12,430 km. Pas luftës, shumica e rrugëve në Gjermaninë Perëndimore u rindërtuan dhe u hartua një program zgjerimi që filloi në vitet 1950.

Bundesautobahn sot ka deri në 13,000 kilometra autostradë, duke e bërë atë një nga sistemet më të gjata dhe më të dendura rrugore në botë. Shumica e pjesëve kanë dy, tre ose edhe katër korsi në secilin drejtim, si dhe një korsi shtesë emergjence.

Emrat e restoranteve, kafeneve dhe klubeve në të gjithë Evropën mbajnë gjithashtu emrin gjerman për autostradën.

Përveç një historie romantike të lirisë, Gjermania do të zvogëlonte shumë emetimet e larta të CO2 duke vendosur kufizime në rrugë, dhe numri i njerëzve që linin jetën e tyre në rrugë për shkak të shpejtësive të larta do të ulej ndjeshëm.

Kufizimet e shpejtësisë në autostrada për udhëheqësit e trafikut duken “jashtë diskutimit”, por nismat politike për sjellje më të përgjegjshme ende po zhvillohen.

Ndërhyrje të tilla në “lirinë e kombit” provokojnë zemërimin e të dy drejtuesve të sindikatës dhe shoferëve të zemëruar që përjetojnë emocionalisht idenë e ndalimeve.

Një kufizim i shpejtësisë në autostradë prej 120 kilometra në orë do të përbënte një të pestën e vonesës së Gjermanisë ndaj objektivit të vitit 2020 të vendosur në sektorin e transportit, thonë ekspertët e mjedisit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Vjosa Osmani publikon një video nga shtëpia duke kënduar me vajzat e saj

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Autostrada është ‘shenjtorja gjermane’: A e dini të kaluarën e saj të errët?

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Bayer Leverkusen kthehet në vendin e parë, Schalke humb rastin për fitoren e parë

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Liverppol vetëm barazim si mysafir kundër Fulham

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Tottenham me ofertë për lojtarin e Juventusit

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Sa qen shihni në foto? Numri zbulon moshën tuaj aktuale mendore

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Zbulohet simptoma më e zakonshme e koronavirusit

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Superliga e Kosovës, programi i ditës së diel

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Problemet shëndetësore që shkaktohen nga ajri i kondicionuar

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

Ushqimet që rrisin më tepër tensionin e lartë të gjakut

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

KOK: Dy medaljeevropiane për taekwondistët e rinj

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Dueli Marku-Stewart mbyllet në barazim

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

Sportistet po e dëshmojnë vetën e tyre me rezultate, por ato kanë nevojë për përkrahje të vazhdueshme

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)

‘Na çave k…, o by… m*ti’/ Nxehet konkurenti dhe përplas në tokë Renato Mekollin (VIDEO)

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

Takohen Agim Ademi dhe Bernard Challendes

Takohen Agim Ademi dhe Bernard Challendes