“Autostrada” energjetike, stabilizon bizneset

12.03.2015 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Autostrada” energjetike, stabilizon bizneset

Linja e interkoneksionit prej 400 kilovatësh ne mes Kosovës dhe Shqipërisë, do të ndikojë edhe në përmirësimin e gjendjes se kompanive vendore, pasi vazhdimisht si problem kryesor në afarizmin e tyre, kanë paraqitur furnizimin jo të rregullt dhe çmimin e lartë të energjisë elektrike, thonë përfaqësues të bizneseve.

Ky projekt, i cili ka filluar dy vite më parë dhe 1/ 3 e projektit tashmë ka përfunduar nga zyrtarë të Qeverisë se Prishtinës dhe Tiranës, gjatë inspektimeve të punimeve është cilësuar si “autostrada” energjetike apo “shtyllë kurrizore”, për përmirësimin e gjendjes energjetike në këto dy shtete.

Luan Morina, udhëheqës i Departamentit për Energji në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, në një përgjigjeje përmes postës elektronike për Radion Evropa e Lirë, ka thënë se “ndërtimi i linjës 400 kilovat, do t’i mundësojë Kosovës dhe Shqipërisë, të shkëmbejnë më mirë energjinë elektrike të prodhuar në dy vendet tona, por edhe atë të importuar”.

Ai ka shtuar se kjo alternativë “do të kontribuoj në sigurinë dhe transportin e energjisë elektrike, që është në dobi të konsumatorëve të energjisë, duke nënkuptuar edhe bizneset vendore dhe të huaja që operojnë në Kosovë dhe Shqipëri, e që do të kenë siguri më të mire të furnizimit të energjisë elektrike”.

Se nga kjo linjë, përfitimet janë të shumta për shtetin, konkretisht për kompanitë prodhuese vendore dhe të huaja, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë.

“Meqenëse shumë nga ankesat e bizneseve, sidomos të atyre të sektorit të prodhimit, vazhdimisht janë lidhur më stabilitetin e furnizimit të energjisë elektrike, dhe jo vetëm me faktin se ka apo jo energji elektrike, por edhe cila ka qenë cilësia e asaj energjie elektrike, që ata kanë marrë në impiantët e tyre të prodhimit”.

“Atëherë, besoj se ndërtimi i asaj që është quajtur “autostradë” energjetike do të ndikojë shumë në rend të parë në stabilitet, por edhe në furnizim më cilësorë me energji elektrike për bizneset”, tha Zeka për Radion Evropa e Lirë.

Ndryshe, ky projekt ka filluar në vitin 2013 pas nënshkrimit të një protokolli bashkëpunimi qeveritar në mes Kosovës dhe Shqipërisë, ku energjetika ishte vlerësuar si fusha me potencial për investime të përbashkëta.

Gjatësia e kësaj linje është 241.5 kilometra, 90 km është nga pjesa e Kosovës ndërsa gjatësia nga Shqipëria është 151.5 kilometra.

Vlera e përgjithshme e financimit është 75.5 milionë euro, 33.5 milion euro do të financohen nga Kosova, ndërsa 42 milionë euro të tjera nga Shqipëria.

Edhe Agim Shahini, udhëheqës i Aleancës Kosovare të Biznesit, thekson se kjo linjë do të jetë një “infuzion” energjetik për qytetarët, kompanitë por edhe ekonominë e përgjithshme në Kosovë.

“Kosova dhe Shqipëria nuk kane stabilitet me furnizimin me energji elektrike në sezone të caktuara. Shqipëria kalon në krizë energjetik enë sezonin e verës, kurse Kosova në sezonin e dimrit”.

“Kjo “autostradë” energjetike, do të ndihmojë në sezone të caktuara dy shtetet, ekonominë e Kosovës dhe Shqipërisë, që të kemi energji më stabile në momente të caktuara”, thekson Shahini për Radion Evropa e Lirë.

Linja e interkoneksionit, sipas autoriteteve kompetente, pritet të përfundoj në vitin e ardhshëm. Kosova deri në fund të këtij viti, shpresohet të përfundoj pjesën që i takon, kurse deri në pranverën e vitit të ardhshëm, pritet të përfundoj edhe pjesa e Shqipërisë.

Përveç kësaj linje, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka thënë se do të ndërtohet edhe një linje e re prej 110 Kilovatësh Dragash- Kukës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Bordi i përkohshëm i KEK-ut i shokuar me keqmenaxhimin e kësaj korporate, mbi 1000 vende pune të pa plotësuara

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Inspektorati kërkon që edhe Thaçi të kthehet në detyrë, pas shkarkimit nga bordi që e emëroi Kurti

Përfaqësuesit e biznesit: Edhe në fazën e tretë ndërmarrjet do ta kenë të vështirë ta rimarrin vetën

Përfaqësuesit e biznesit: Edhe në fazën e tretë ndërmarrjet do ta kenë të vështirë ta rimarrin vetën

Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

Kosova pa të dhëna të sakta për dëmet ekonomike nga Covid-19

Kosova pa të dhëna të sakta për dëmet ekonomike nga Covid-19

Gjilani parasheh investime me partneritet publiko-privat për palestrën sportive, opozita ka vërejtje

Gjilani parasheh investime me partneritet publiko-privat për palestrën sportive, opozita ka vërejtje

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Kryetari i Presidencës së Bosnjës përshendet Kurtin për heqjen e taksës 100%

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të KEK-ut, merr një sër vendimesh me rëndësi për korporatën

Bordi i Përkohshëm i Drejtorëve të KEK-ut, merr një sër vendimesh me rëndësi për korporatën

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

Kosova humbë miliona euro nëse nuk ratifikohen në Kuvend marrëveshjet ndërkombëtare financiare

Kosova humbë miliona euro nëse nuk ratifikohen në Kuvend marrëveshjet ndërkombëtare financiare