Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër para vizitës së Trump

19.02.2020 09:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Autoritetet indiane ndërtojnë murin në lagjen e varfër   para vizitës së Trump

Muri me tulla i gjatë prej rreth gjysmë kilometri është ndërtuar me shpejtësi të madhe në Gudzarat të Indisë, me rastin e vizitës së presidentit amerikan Donald Trump, kurse kritikët besojnë se muri është ndërtuar për të bllokuar pamjen e lagjes së varfër në të cilën jetojnë më shumë se dymijë persona.

“Derisa shpenzojnë paratë në ndërtimin e murit, do të ishte më mirë të shfrytëzohen për një jetë më të mirë në lagjen tonë. Pse po na fshehin neve njerëzit e varfër?” ka thënë Keshi Sarania, banor i kësaj lagje, transmeton Telegrafi.

Gjatë vizitës dyditore në Indi gjatë javës së ardhshme, Trump do të vizitojë qytetin Ahmedabad në Gudzarat për të marrë pjesë në ngjarjen e quajtur “Namaste Trump” që do të thotë “Përshëndetje, Trump” që organizohet në stadiumin e kriketit.

Gjatë shtatorit ishte mbajtur një tubim i quajtur “Përshëndetje Modi”, ku Trump ishte nikoqir dhe po priste kryeministrin indian Narendi Modi në Houston të Teksasit.

Trump do të udhëtojë përgjatë kësaj lagje të varfër, dhe do të jetë nën shoqërimin e Modit që është nga Gudzarati. Në anën tjetër zyrtarja e lartë e këtij shteti, Bidzal Patel, ka deklaruar se muri po ndërtohet për shkaqe sigurie dhe se nuk po mundohen ta fshehin lagjen e varfër.

“Përveç shkaqeve të sigurisë, muri është ndërtuar për t’u dukur më bukur dhe të jetë më pastër”, shtoi ajo. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Ish-ambasadori amerikan në Beograd i jep të drejtë Kurtit: Kosovës për reciprocitet tregtar ndaj Serbisë

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Qeveria emëron bordet e përkohshme në tri ndërmarrje publike, ndan shtesa për pagat e mësuesve

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Humolli: Sipas parashikimeve, në fund të prillit do të bie numri i rasteve me COVID-19

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Ndërroi jetë e moshuara/ Arrestohet bashkëshorti dhe të afërmit, i shkuan në varrim

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

Haradinaj: Nuk shoh mundësi bashkëpunimi me VV, kemi krijuar distancë të madhe

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

“Simbol i luftës ndaj CoVid-19”/ Përloti botën me foton e saj, shërohet infermierja që u bë virale në rrjet

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Infektologu jep lajmin e mirë: Disa të prekur me COVID-19 kanë rezultuar negativ në teste e para

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

Osmani: Për herë të parë Kosova kishte Qeveri që planifikonte padi për gjenocidin serb

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

​Konfirmohen 1.128 raste të reja me koronavirus në Zvicër

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

Cilat biznese po përfitojnë nga kriza e Koronavirus?

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

“Media nuk mund të braktisen në këtë moment delikat” Shoqata e Gazetarëve Europian: Të krijohen paketa lehtësuese

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Kurteshi e quan presidentin Thaçi ‘monstrum’ me figurë njeriu

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Europarlamentarët mirëpresin heqjen e taksës, presin nga BE-ja heqjen e vizave për Kosovën

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Ndikimi i izolimit në marrëdhëniet shoqërore

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova

Kreshnik Ahmeti: Serbia po vazhdon me bllokimin e kamionëve tregtarë të cilët vijnë nga Kosova