Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

22.05.2020 20:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

Autoritetet në Maqedoninë e Veriut mbeten në qëndrimin se është ende herët për hapjen e kufijve dhe se kur të vijë koha kjo duhet të bëhet në koordinim me shtetet fqinje. Por autoritetet në vendet fqinje nuk pritën koordinim rajonal. Serbia hapi sot kufijtë e saj pas propozimit të shtabit të krizës, kështu që të gjithë shtetasit e saj dhe të huajt do të mund të hyjnë në territorin serb pa test negativ për Koronavirus dhe pa izolim të detyruar. Megjithatë nëse shtetasit e Maqedonisë duan të shkojnë tani në Serbi dhe nëse ata të Serbisë duan të hyjnë në Maqedoni, gjatë kthimit do të shkojnë direkt në karantinë shtetërore.

“Janë shpërndarë udhëzues në kalimet kufitare, kthehemi në masat higjienike personale dhe të vendit të punës. Nëse vërehen çfarëdo lloj simptomash që mund të kenë lidhje me Koronavirusin, qendrat shëndetësore qëndrojnë në dispozicion”, tha Verica Jovanoviç, Instituti i Shëndetit Publik të Serbisë.

Nga dita e sotme do të bëhen edhe fluturime nga aeroporti i Nishit, i cili ishte mbyllur më 18 mars.

Ndërkohë komisioni i epidemiologëve në Greqi po përpilon listën e shteteve për të cilët do të hapen kufijtë më 15 qershor, pa test për Kovid 19 dhe pa izolim të detyruar.

“Në fazën e parë presim që Organizata Kombëtare e shëndetit publik të na dorëzojë listën e shteteve për të cilat vlerëson se të dhënat epidemiologjike janë të tilla që do t’iu lejonte turistëve të mbërrijnë të sigurt në Greqi. Për fazën e dytë, më 1 korrik, kur do të hapen të gjithë aeroportet për turistët, do të përgatitet listë e re e shteteve dhe e njëjta rregullisht do të azhurohet”, u shpreh Haris Theoharis, Ministër i Turizmit i Greqisë.

Edhe kryeministri shqiptar, Edi Rama paralajmëroi se kufijtë е Shqipërisë do të rihapen brenda këtij muaji./Alsat/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

Autoritetet e Maqedonisë: Është akoma herët për hapjen e kufijtë

Willian: Nuk besoj se do të qëndrojë te Chelsea

Willian: Nuk besoj se do të qëndrojë te Chelsea

Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Thaçi falënderon SHBA-në për ndihmat rreth pandemisë COVID-19

Thaçi falënderon SHBA-në për ndihmat rreth pandemisë COVID-19

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin