Autoritetet Amerikane gati planin për gjurmimin e transaksioneve në kriptomonedha

06.12.2018 18:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Autoritetet Amerikane gati planin për gjurmimin e transaksioneve në kriptomonedha

Edhe pse disa kriptomonedha si Monero dhe Zcash janë zhvilluar për të ofruar privatësi të plotë, së shpejti kjo mund të ndryshojë.


Për shkak të rritjes së volumit të mashtrimeve dhe aktiviteteve të pastrimit të parave nga aktorë të huaj të cilët përdorin këto asete dixhitale, Departamenti Amerikan i Sigurisë Kombëtare (DHS) ka planifikuar të ekzaminojë dhe pse jo të gjurmojë këto transaksione.

Sipas një njoftimi të publikuar, DHS është duke hetuar nëse këto transaksione në blockchain mund të gjurmohen.


Këtë DHS synon ta arrijë duke prezantuar një produkt i cili do të zhvillohet me qëllim që të mbështesë implementimin e një analize dhe shpërndarje informacioni të bazuar në blockchain.

DHS posedon mjetet e duhura analitike me në fokus bitcoin por aplikacioni i tyre ka shumë kufizime.

Për këtë institucioni kërkon krijimin e strukturave të monitorimit bazuar në blockchain me të cilat mund të gjurmojë Zcash dhe Monero.

Kështu DHS do të kishte mundësi të adresonte kërcënimet e transaksioneve të fshehta.

Plani i implementimit

DHS ka planifikuar të zhvillojë partneritete dhe kërkime me startupet blockchain të cilat janë të interesuara në rritjen e sigurisë dhe transparencës së ekosistemit blockchain.

Kërkimi është i ndarë në tre faza. E para presupozon krijimin e një ekosistemi për analizën e blockchain i dizajnuar pikërisht për transaksionet në monedha që japin prioritet privatësisë.

Në fazën e dytë do të demonstrohen teknologjitë blockchain forensic.

Hapi i tretë përfshin aplikimin në masë të teknologjisë e cila gjithashtu do të ndihmojë agjencitë ligjzbatuese të njohin konsumatorin dhe të parandalojnë pastrimin e parave.

DHS vë theksin tek fakti se teknologjia blockchain po integrohet në ekonominë dixhitale dhe implementimi i një analize të tillë do të jetë jo vetëm jetike por edhe fitimprurëse për sistemin ekonomik dhe aktorët e saj. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Presidenti i FFK-së, Agim Ademi takime me homologët e tij nga Danimarka e Qipro

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi takime me homologët e tij nga Danimarka e Qipro

Befason të dashurën kur ajo e pret më së paku, i hedhë pudër me pajisjen që frynë ajër (Video)

Befason të dashurën kur ajo e pret më së paku, i hedhë pudër me pajisjen që frynë ajër (Video)

Financat e Spotify po kalojnë momente të shkëlqyera

Financat e Spotify po kalojnë momente të shkëlqyera

Luis Suarez – Karim Benzema, ‘lufta’ për 9-shin më të mirë

Luis Suarez – Karim Benzema, ‘lufta’ për 9-shin më të mirë

Çfarë do t’ju ndodhte nëse do të eliminonit sheqerin për vetëm nëntë ditë?

Çfarë do t’ju ndodhte nëse do të eliminonit sheqerin për vetëm nëntë ditë?

Philadelphia 76ers dhe L.A. Clippers shkëmbejnë basketbollistët

Philadelphia 76ers dhe L.A. Clippers shkëmbejnë basketbollistët

Foto të reja të Galaxy S10 tregojnë telefonin në dy ngjyra

Foto të reja të Galaxy S10 tregojnë telefonin në dy ngjyra

Ekspertët e befasuar me krijesat misterioze që ngjajnë me ‘minj të vegjël’ (Video)

Ekspertët e befasuar me krijesat misterioze që ngjajnë me ‘minj të vegjël’ (Video)

United, Chelsea dhe Tottenhami kontaktojnë Realin për Balen

United, Chelsea dhe Tottenhami kontaktojnë Realin për Balen

Babai i Rodriguezit, Wilson: Juventusi do të ishte klub ideal për Jamesin

Babai i Rodriguezit, Wilson: Juventusi do të ishte klub ideal për Jamesin

59,000 sulme kibernetike janë raportuar në Evropë vitin e fundit

59,000 sulme kibernetike janë raportuar në Evropë vitin e fundit

Reali ka shpenzuar 383 milionë euro më pak se Barça që nga viti 2014

Reali ka shpenzuar 383 milionë euro më pak se Barça që nga viti 2014

Qe çka i bëni bebes nëse pini vetëm 10 cigare gjatë shtatzënisë

Qe çka i bëni bebes nëse pini vetëm 10 cigare gjatë shtatzënisë

Barça thyen traditën, emrat e lojtarëve në fanellë edhe në gjuhën kineze

Barça thyen traditën, emrat e lojtarëve në fanellë edhe në gjuhën kineze

Kush janë 290 emoji e reja që do të vinë këtë vit

Kush janë 290 emoji e reja që do të vinë këtë vit

Trump po i drejtohej kombit, djaloshi me po të njëjtin mbiemër që ishte i ftuar special “bën një sy gjumë” (Video)

Trump po i drejtohej kombit, djaloshi me po të njëjtin mbiemër që ishte i ftuar special “bën një sy gjumë” (Video)