Austria miraton ligjin që vret anonimitetin online

21.04.2019 22:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Austria miraton ligjin që vret anonimitetin online

Nuk është vetëm Kina që dëshiron të vrasë anonimitetin online. Qeveria Austriake kërkoi miratimin e një ligj i cili u kërkon përdoruesve të vendosin emrat e tyre realë dhe adresën e saktë në sajte të mëdha përpara se të komentojnë.

Ju ende mund të përdorni një pseudonim por autoritetet e kanë më të lehtë tu identifikojnë dhe lokalizojnë nëse ngacmoni përdorues ose shkelni ligjin.

Kompanitë të cilat nuk aplikojnë atë që ky ligj kërkon mund të gjobiten deri në 500,000 euro dhe dyfishin e saj nëse përsërisin.

Vetëm sajtet me 100,000 përdorues të regjistruar dhe të ardhura 500,000 në vit preken nga ky ligj. Gjithashtu do të ketë përjashtime për sajtet e-commerce si dhe ato që nuk përfitojnë para as nga reklamat e as nga përmbajtja.

Nëse aprovohet nga Bashkimi Evropian, ligji mund të hyjë në fuqi në 2020. Megjithatë shqetësimet nuk kanë munguar gjithashtu. Përshembull ndërsa është dizajnuar për të mbrojtur komunitetet e vogla në të njëjtën kohë u krijon hapësirë atyre grupeve abuzive me numër jo të madh përdoruesish dhe pa reklama. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

U tha që s’është miliardere, por blerjet e fundit e dëshmojnë të kundërtën

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)