Austri, Kurz çon vendin në zgjedhje të parakohshme

18.05.2019 23:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Austri, Kurz çon vendin në zgjedhje të parakohshme

Pas skandalit të korrupsionit që detyroi dorëheqjen e zv.kancelarit austriak, Heinz-Christian Strache, Kancelari i Austrisë, Sebastrian Kurz vendosi të çojë vendin drejt zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Partia Popullore e qendrës së djathtë, e Kurzit, bashkëqeveris me “Partinë e Lirisë” së ekstremit të djathtë të Straches, i cili dha dorëheqjen pikërisht pas publikimit të nëj videoje sekrete, në të cilën ai shihet teksa diskuton kontratat qeveritare me një investitor të pretenduar rus.

Strache fajësoi veten e tij nën efektin e alkoolit, siç tha, teksa i quajti veprimet e tij si prej “adoleshenti”, madje edhe “idiote” dhe “të papërgjegjshme”. Ndaj kishte vendosur të jepte dorëheqjen, në mënyrë që të mos dëmtonte më shumë qeverinë.

“I kam sugjeruar Presidentit të Republikës mbajtjen e zgjedhjeve të reja, në datën më të afërt të mundshme – tha Kurz. – Pas videos së djeshme, mund ta them me qetësi dhe ndershmëri: kaq është mjaftueshëm”.

“Ana më serioze e kësaj videoje ishte sjellja në drejtim të abuzimit me pushtetin, apo menaxhimit të parave të taksapaguesve, sikurse edhe abuzimit me mediet në këtë vend”, tha Kurz, i cili shtoi se personalisht ndihej i fyer nga ato pamje.

Presidenti austriak, Alexander Van der Bellen ishte shprehur gjithashtu se zgjedhjet e parakohshme ishin të nevojshme pas dorëheqjes së Straches. Për këtë, ai kishte folur me Kurzin, ndërkohë që hapat e mëtejshëm do t’i diskutojnë gjatë së dielës.

Ndërkohë, një turmë mijëra njerëzish me pankarta e parulla në duar u mblodhën në sheshin jashtë zyrës së Kurzit, duke thirrur në kor “zgjedhje të parakohshme tani!”.

Kurz është përpjekur ta distancojë veten nga skandalet e mëparshme që kanë rrethuar Partinë e Lirisë, shumica e të cilave kanë përfshirë zyrtarë të partisë në skandale antisemitizmi apo racizmi, por kundërshtarët politikë të tij i kërkuan të vepronte pas zbulimeve më të fundit.

“Kjo është veçse maja e ajsbergut”, tha Thomas Drozda, nga socialdemokratët në opozitë, për rrjetin kombëtar “ORF”. “Pres nga Kancelari, i cili siç duket ka pasur dijeni mbi këtë video në 48 orët e fundit dhe se partneri i tij i koalicionit po përfshihej në një skandal të ndyrë korrupsioni, të flasë hapur dhe të shpjegojë pozicionin e tij”.

Kurz, gjithsesi, tha se kjo nuk është hera e parë që ka pasur probleme me partnerin qeveritar. “Edhe pse nuk jam shprehur publikisht në kohën e duhur, ka pasur shumë situata në të cilat jam ndierë në vështirësi, aq sa nuk i kapërdija dot”, tha ai.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

Mimoza Kusari për Infosot, e bënë të ditur se kush e bllokoi lidhjen e koalicionit ndërmjet LVV’së dhe LDK’së

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

20 punëtorë të KEK-ut kanë vdekur nga sëmundjet e kancerit në vitin 2019

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Tërheqje të njohjeve kanë rritur zemërimin në Prishtinë dhe ambiciet në Beograd, diplomacia e ryshfetit

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Pa marrëveshje me LDK’në, VV-ja propozon Albin Kurtin mandatar për kryeministër

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u  përleshen fizikisht

Arrestohen dy të dyshuarit në Fushë-Kosovë, u përleshen fizikisht

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Shefja e FMN-së: Sistemi financiar të bëhet më gjithëpërfshirës

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj