Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

25.05.2020 11:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Australi: Qytetarët do t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për ndërtimin e shtëpive shkaku i krizës

Banorët e Australisë do të mund t’i përfitojnë nga 40 mijë dollarë për t’i ndërtuar shtëpitë e tyre, nëse miratohet një propozim i shefave të industrisë së ndërtimtarisë.

Pakoja stimuluese për ndërtime është propozuar nga Shoqata e Ndërtuesve dhe ka një vlerë prej më shumë se 13 miliardë dollarëve, shkruan “Daily Mail”, transmeton Gazeta Express.

Zëdhënësi i kësaj shoqate, Will Frogley, tha se pakoja është hartuar për ta nxitur rimëkëmbjen ekonomike dhe për t’i shpëtuar 635,900 vende pune që janë humbur gjatë krizës së koronavirusit.

“Të gjitha masat janë të rëndësishme, por më i rëndësishmi është granti prej 40 mijë dollarëve, sepse ndërtimi i shtëpive të reja ofron efekt të shumëzimit të shumëfishtë në ekonomi”, tha ky zëdhënës.

Ai sqaroi se për ndërtimin e një shtëpie mesatare angazhohen mbi 100 punëtorë, përfshirë instaluesit e rrymës, instaluesit e ujit, shtruesit e dyshemeve dhe furnizuesit me materiale.

“Nëse ata kanë të holla në xhep, mund të shkojnë dhe t’i shpenzojnë ato. Kjo është absolutisht jetike”, shtoi Frogley.

Sipas parashikimeve të këtij plani, për 1 dollar të investuar nga qeveria në pakon stimuluese, kthehen 2.34 dollarë. Pakoja do të sillte rreth 30.9 miliardë dollarë në prodhimin vendor dhe do t’i krijonte 105,500 vende pune në sektorin e ndërtimtarisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Nagavci: Vendimin do ta dërgojmë në Komisionin e Venecias, veprimet e tjera demokratike

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Europa thërret për respektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Arben Gashi: Vjosa Osmani do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Bekim Haxhiu: Në pandemi u vodhën edhe qeset e kufomave

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Albin Kurti: Vendimi i Gkykatës Kushtetuese i padrejtë, ai është i papranueshëm

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Veseli: Vendim i drejtë i Kushtetueses, LVV është brenda skenarit të saj

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Kurti nuk e pranon vendimin e Kushtetueses për dekretin e Thaçit: Vendim i padrejtë e i papranushëm

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon