Australi, hyn në fuqi ligji për martesat e homoseksualëve

10.01.2018 11:20
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Australi, hyn në fuqi ligji për martesat e homoseksualëve

Dhjetëra çifte të të njëjtit seks në Australi shkëmbyen të martën premtimet e martesës, ndërsa hynë në fuqi ligjet që legalizojnë martesën e homoseksualëve.

Një nga personat e martuar të martën, Diana Ribeiro tha se kjo ditë nuk ndryshon forcën e dashurisë për tjetrin, por është një mundësi për barazi dhe për të qenë më në fund të ligjshëm në Australi.

Në dhjetor 2017 parlamenti i Australisë votoi për legalizimin e martesës brenda të njëjtit seks, kjo pasi një anketim mbarëkombëtar dëshmoi se një shumicë dërrmuese ishte në favor të vendimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dizajnerja Arbresha Hoxha, do të përfaqësojë artin dhe kulturën kosovare në Egjipt

Dizajnerja Arbresha Hoxha, do të përfaqësojë artin dhe kulturën kosovare në Egjipt

Në prag të takimit Trump-Putin

Në prag të takimit Trump-Putin

Pacolli: Kosova dhe Greqia po thellojnë bashkëpunimin, Forumi Ekonomik në mes dy vendeve në vjeshtë

Pacolli: Kosova dhe Greqia po thellojnë bashkëpunimin, Forumi Ekonomik në mes dy vendeve në vjeshtë

Çfarë është Gazjellësi Verior 2 që ngjalli reagimet e Presidentit Trump?

Çfarë është Gazjellësi Verior 2 që ngjalli reagimet e Presidentit Trump?

Punë në komunitet për Rroshin, PD: Rama nuk e ka seriozisht dekriminalizimin

Punë në komunitet për Rroshin, PD: Rama nuk e ka seriozisht dekriminalizimin

Haradinaj optimist për vizat

Haradinaj optimist për vizat

Tahiri për udhëheqjen e dialogut: Thaçi njeriu më i përgatitur, Kurti s’mund të jetë

Tahiri për udhëheqjen e dialogut: Thaçi njeriu më i përgatitur, Kurti s’mund të jetë

Limaj: S’ka ekip negociator, në Bruksel takohemi me Mogherinin dhe kthehemi me lajme të mira

Limaj: S’ka ekip negociator, në Bruksel takohemi me Mogherinin dhe kthehemi me lajme të mira

Ministri i Drejtësisë nuk e di nëse Radojçiq ka probleme me Ligjin

Ministri i Drejtësisë nuk e di nëse Radojçiq ka probleme me Ligjin

Siri: 54 të vrarë nga një sulm ajror

Siri: 54 të vrarë nga një sulm ajror

Kadri Veseli: Ulësja në OKB na bashkon pozitë dhe opozitë

Kadri Veseli: Ulësja në OKB na bashkon pozitë dhe opozitë

Ndërpritet greva e minatorëve të Trepçës, kërkesat plotësohen brenda 90 ditësh

Ndërpritet greva e minatorëve të Trepçës, kërkesat plotësohen brenda 90 ditësh

Banorët e Mramorit kërcënojnë me bllokimin e rrugës Prishtinë-Gjilan

Banorët e Mramorit kërcënojnë me bllokimin e rrugës Prishtinë-Gjilan

Delawie kërkon krijimin e Ekipit Negociator për bisedimet me Serbinë

Delawie kërkon krijimin e Ekipit Negociator për bisedimet me Serbinë

Arrihet marrëveshja, Thaçi, Veseli, Haradinaj, Pacolli, Limaj e Gashi bashkë të mërkurën te Mogherini

Arrihet marrëveshja, Thaçi, Veseli, Haradinaj, Pacolli, Limaj e Gashi bashkë të mërkurën te Mogherini

Takimi Trump-Putin shumë pranë trupave të NATO-s në Estoni

Takimi Trump-Putin shumë pranë trupave të NATO-s në Estoni