Australi: Dy të rinjë nuk lejohen të udhëtojnë për të luftuar për ISIS-in

08.03.2015 15:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Australi: Dy të rinjë nuk lejohen të udhëtojnë për të luftuar për ISIS-in

Autoritetet e Australisë sot kanë shpallur se i kanë ndalur dy vëllezër në aeroprtin e Sidnejit dhe nuk i kanë lejuar të udhëtojnë në Lindjen e Mesme, për shkak të shqetësimeve se ata po synonin t’i bashkoheshin grupit militant, Shteti Islamik (IS) atje.

Ministri për imigrim, Peter Dutton, tha se të rinjët, të moshës 16 dhe 17 vjeçare, ishin banorë në Sidnej dhe i kishin biletat për të udhëtuar në një vend në Lindjen e Mesme.

Ata janë ndalur më 6 mars për shkak të shqetësimeve të oficerëve doganorë se ata mund të fluturojnë për tu bashkuar me militantët e Shtetit Islamik.

Ministri Dutton tha se djelmoshat “e kishin marrë një vendim tejet radikal pa dijen e prindërve të tyre”, të cilët ishin të shokuar kur mësuan për përpjekjen e tyre për të udhëtuar në Lindjen e Mesme. /Rel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Pjesëmarrje historike për PE-në, ekstremistët ngjiten të udhëhequr nga Le Pen

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve evropiane

Merkel pas skandalit austriak, kërkon nga evropaianët të mos e votojë ekstremin e djathtë

Merkel pas skandalit austriak, kërkon nga evropaianët të mos e votojë ekstremin e djathtë

Austri, Kurz çon vendin në zgjedhje të parakohshme

Austri, Kurz çon vendin në zgjedhje të parakohshme

SHBA-të tërheqin stafin joemergjent nga Iraku

SHBA-të tërheqin stafin joemergjent nga Iraku

Amnesty International: Nicolas Maduro ka kryer krime kundër njerëzimit gjatë krizës në Venezuelë

Amnesty International: Nicolas Maduro ka kryer krime kundër njerëzimit gjatë krizës në Venezuelë

Tragjedi në Mesdhe, fundoset barka me emigrantë, 50 të vdekur

Tragjedi në Mesdhe, fundoset barka me emigrantë, 50 të vdekur

Fillon fushata për zgjedhjet më të rëndësishme të Parlamentit Evropian

Fillon fushata për zgjedhjet më të rëndësishme të Parlamentit Evropian

Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Këto janë vendet me numrin më të madh të grave në parlament

Vrasësi me pagesë që ekzekutoi 492 persona, synonte 500

Vrasësi me pagesë që ekzekutoi 492 persona, synonte 500

Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

Rusia bisedon me NATO-n për “bashkëveprimet ushtarake”

Tusk optimist: BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Tusk optimist: BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

Partia e Presidentit Erdogan kërkon anulimin e zgjedhjeve në Stamboll

Holanda voton për rikthimin e vizave me Shqipërinë. Por fjalën e fundit e thotë BE

Holanda voton për rikthimin e vizave me Shqipërinë. Por fjalën e fundit e thotë BE

Djegia e Katedrales, francezët i reagojnë Trumpit: Gabohesh

Djegia e Katedrales, francezët i reagojnë Trumpit: Gabohesh

BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në

BE-ja miraton bisedime të reja tregtare me SHBA-në