ATK do të ndryshojë sërish mënyrën e dorëzimit të kuponëve fiskalë, ra drastikisht mbledhja e tyre

08.12.2017 21:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ATK do të ndryshojë sërish mënyrën e dorëzimit të kuponëve fiskalë, ra drastikisht mbledhja e tyre

Nga marsi i këtij viti, numri i qytetarëve që po mbledhin kuponë dhe që të njëjtit po i dorëzojnë në Administratën Tatimore të Kosovës ka rënë në mënyrë drastike.

Në tre muajt e parë të këtij viti, numri i plikove të dorëzuara ishte 345,397, përmes të cilave qytetarët përfituan 6.4 milionë euro, raporton KTV.

Por, ky numër i madh i plikove ra në vetëm 1,379 pliko, kurse përfituan vetëm 120 mijë euro.

Rënia gati 100% e interesimit po e shtyn ATK-në që ta ndërrojë sërish mënyrën e rimbursimit.

Në prezantimin e raportit të aktiviteteve Janar-Nëntor të këtij viti, ka pasur rritje të të hyrave për 22.7 milionë euro më shumë se periudha e njëjtë e vitit të kaluar.

Në bazë të këtyre të dhënave, ka rritje të numrit të punëtorëve të futur për herë të parë në listën e pagesave të tatimeve dhe pensioneve.

Numri i përfituesve nga ligji për faljen e borxheve është 4,618, vlera e borxhit të falur 29 milionë, ndërsa ATK-ja ka arritur të përfitojë 11.3 milionë euro.

Imeri ka thënë se të gjitha bizneset që merren me shitjen e derivateve të naftës janë të fiskalizuara me sistemet e reja fiskale, të cilat arrijnë në 636, ndërsa numri operatorëve ekonomikë të autorizuar është 7.

Ka pasur rritje të numrit të raportimeve nga qytetarët në linjën telefonike nga të cilat ATK-ja ka arritur t’i mbledhë mbi 2 milionë euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese