ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

01.11.2019 15:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

Administrata Tatimore e Kosovës gjatë ditës së djeshme ka zhvilluar aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve, të cilët nuk kanë përmbush kërkesat ligjore të ATK-së, në pagesën e borxheve në afatin e përcaktuar, si dhe nuk i janë përgjigjur paralajmërimeve të ATK-së, se do të ndërmerren veprimet e mbledhjes së detyrueshme të tatimeve, përmes konfiskimit të pasurisë.

Procedura e konfiskimit në bashkëpunim me Policin e Kosovës është zhvilluar ndaj tetë (8) tatimpaguesve sipas planit paraprak, ndërsa, vlera e mallrave dhe pasurisë së konfiskuar është 183,778.39 euro.

Si rezultat i shumë aktiviteteve intensive që administrata tatimore është duke ndërmarr, kemi trend pozitiv të zvogëlimit të borxheve, të cilat kanë reflektuar në rritjen e të hyrave.

Që nga fillimi i këtij viti e deri më tani, ATK ka mbledhur gjithsejtë 83.6 milion euro borxhe, që në krahasim me vitin e kaluar kemi zvogëluar borxhin për 21 milion euro. ATK do të vazhdoj mbledhjen e të gjitha borxheve të pa-paguara, duke u ofruar tatimpaguesve mundësin e lidhjes së marrëveshjeve për pagesë të borxheve sipas procedurave të parapara ligjor. Në të njëjtën kohë ndaj të gjithë tatimpaguesve borxhlinj, të cilët neglizhojnë pagesën e borxheve të tyre, ATK do të aplikoi mbledhjen e detyrueshme për inkasimin e këtyre borxheve, që nënkupton konfiskimin e pasurisë, dhe format tjera detyruese të parapara me ligj.

Përveç konfiskimit të pasurisë, aksioni në fjalë do të shtrihet edhe në mbledhjen e të gjitha gjobave mandatorë, të cilat janë të pa-paguara.

Aksionet e ngjashme do të vazhdojnë edhe gjatë ditëve në vijim, andaj inkurajojmë të gjithë tatimpaguesit borxhlinj që t’i kryejnë me kohë obligimet tatimore, në mënyrë që të mos bëhen objekt i ndëshkimeve dhe i procedurave të mbledhjes së detyrueshme.

Fokusi ynë vazhdon të mbetet rritja e nivelit të përmbushjes vullnetare të tatimpaguesve, sipas Legjislacionit Tatimor të Kosovës, si dhe trajtimi i borxheve tatimore./Infosot/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

Veseli: Në opozitë do të jemi zëri i qytetarëve

Veseli: Në opozitë do të jemi zëri i qytetarëve

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt

Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt

Memli Krasniqi: VV e LDK të interesuara vetëm për kolltuqe, i harruan shpejt premtimet e programin

Memli Krasniqi: VV e LDK të interesuara vetëm për kolltuqe, i harruan shpejt premtimet e programin

Zyrtare: UEFA lejon të përdoret VAR-i në ndeshjën Kosova – Maqedonia e Veriut

Zyrtare: UEFA lejon të përdoret VAR-i në ndeshjën Kosova – Maqedonia e Veriut

Pacolli: Ndihëm krenar më atë që Kosova po bën për Shqipërinë

Pacolli: Ndihëm krenar më atë që Kosova po bën për Shqipërinë

Si u përgatitën nxënësit për testin PISA?

Si u përgatitën nxënësit për testin PISA?

Shkup: Rezultati i dobët në PISA, pasqyrim real i cilësisë së arsimit

Shkup: Rezultati i dobët në PISA, pasqyrim real i cilësisë së arsimit

Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

Thaçi: NATO në Kosovë po bënë punë të shkëlqyer, po punojmë që shumë shpejt të bëhemi pjesë e saj

Thaçi: NATO në Kosovë po bënë punë të shkëlqyer, po punojmë që shumë shpejt të bëhemi pjesë e saj

Vuçiq-Putinit: S`jam optimist për zgjidhje kompromisi me Kosovën

Vuçiq-Putinit: S`jam optimist për zgjidhje kompromisi me Kosovën

ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë

ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë

Familja Abazi që humbi dy djem në Durrës, vizitohet nga presidenti shqiptar

Familja Abazi që humbi dy djem në Durrës, vizitohet nga presidenti shqiptar

Prokurori: Anëtarët e komisionit qeveritar ishin në dijeni për rritjen e numrit të veteranëve të rrejshëm

Prokurori: Anëtarët e komisionit qeveritar ishin në dijeni për rritjen e numrit të veteranëve të rrejshëm