“Ata ma morën djalin nga dora”- Al Jazeera shkruan për masakrën e Mejës

28.04.2019 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Ata ma morën djalin nga dora”- Al Jazeera shkruan për masakrën e Mejës

Gjatë ditës së djeshme u shënua përvjetori i masakrës së Mejës, ku mbetën të vrarë 376 persona.

E për këtë tragjedi ka shkruar edhe mediumi i njohur “Al Jazeera”. Ata intervistuan disa nga familjarët e të masakruarve.

Muharrem Alijaj ka rrëfyer se në po të njëjtën masakër kishte humbur babain e tij.

“Unë humba babain në masakër. Ishte ditë e rrezikshme, ata mund të më kishin marrë edhe mua, por faleminderit Zotit që unë shpëtova.”, u shprehë Muharremi në kompleksin memorial në Mejë.

Ai ende e kujton momentin kur e pa babain e tij për herë të fundit.

“Ai na shikoj neve i mërzitur. Por ai ishte paksa i lumtur që nuk më morën mua – të paktën njëri nga ne do të shpëtonte. Por prapë ai ishte i mërzitur”, tha Muharremi.

Njëri nga viktimat e masakrës ishte edhe Sali Alijaj. Motra e tij tashmë 92 vjeçare, Sofe e kujton momentin tragjik kur ata ia morën vëllain.

“Unë nuk do ta harroj kurrë vëllain tim. Ai ishte duke vozitur traktor dhe serbët e rrethuan atë. Unë i kisha të fshehur dy nipat e mi me rrobat e mija. Njëri nga ta ishte djali i vëllait tim që e morën serbët. Ata që kanë vdekur gjithmonë do të kujtohen. Çdo njëri që ka humbur dikë në luftë e ka një plagë në zemër. Ju mësoheni të jetoni ashtu edhe pse është e vështirë”, u shprehë Sofe.

Pranvera sjell kujtime të dhimbshme në Kosovë.  Shumica e krimeve nga forcat serbe ndodhën gjatë kësaj kohe.

Janë bërë 20 vite nga përfundimi i luftës dhe ende fati i 1650 njerëzve të humbur ende nuk dihet. /Indeksonline/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shtëpia e Bardhë u bën thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Shtëpia e Bardhë u bën thirrje Kosovës e Serbisë për njohje reciproke

Nuk po u besojnë syve: mediat serbe Kombëtares së Kosovës i referohen ndryshe

Nuk po u besojnë syve: mediat serbe Kombëtares së Kosovës i referohen ndryshe

OKB – shikoni si ua ngriti zërin Çitakut, britanikëve e amerikanëve

OKB – shikoni si ua ngriti zërin Çitakut, britanikëve e amerikanëve

Kosova e mrekullueshme, fiton në Bullgari gol në sekondat e fundit

Kosova e mrekullueshme, fiton në Bullgari gol në sekondat e fundit

Shpërthejnë tifozët në Sofje, Muriqi shënon gol të bukur me kokë dhe barazon gjithçka

Shpërthejnë tifozët në Sofje, Muriqi shënon gol të bukur me kokë dhe barazon gjithçka

​Pacolli: E kemi ndalur komunikimin me UNMIK-un – Daçiqi, gënjeshtar dhe falsifikues

​Pacolli: E kemi ndalur komunikimin me UNMIK-un – Daçiqi, gënjeshtar dhe falsifikues

Haradinaj: Ju siguroj se e kemi punën mirë për vizat

Haradinaj: Ju siguroj se e kemi punën mirë për vizat

Kosova në epërsi ndaj Bullgarisë

Kosova në epërsi ndaj Bullgarisë

Takimi Kosovë-Serbi në Paris mund të mos mbahet, paralajmëron Haradinaj

Takimi Kosovë-Serbi në Paris mund të mos mbahet, paralajmëron Haradinaj

Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

Çitaku: Dikur na quanin njerëz me bishta, zyrtarët serbë po vazhdojnë me racizëm

Çitaku i përgjigjet shefit të UNMIK’ut dhe Daçiqit: Zyrtari rus kishte motosharrë në veturë

Çitaku i përgjigjet shefit të UNMIK’ut dhe Daçiqit: Zyrtari rus kishte motosharrë në veturë

Matoshi bashkë me deputetë dalin në teren,  vizitojnë një gurëthyes në Malishevë

Matoshi bashkë me deputetë dalin në teren, vizitojnë një gurëthyes në Malishevë

Tanin kritika të ashpra ndaj autoriteteve kosovare për arrestimin e punonjësve të UNMIK-ut

Tanin kritika të ashpra ndaj autoriteteve kosovare për arrestimin e punonjësve të UNMIK-ut

Daçiq plot ankesa ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet

Daçiq plot ankesa ndaj Kosovës në OKB: Populli serb po terrorizohet

Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Vuçiq: Gati se është e sigurt që nuk do të ketë takim në Paris

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti

Osmani: Kosova dhe Maqedonia e Veriut intensivisht po lidhen mes veti