Assange do të kundërshtojë ekstradimin në SHBA

03.05.2019 11:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Assange do të kundërshtojë ekstradimin në SHBA

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, i tha të enjten një gjykate në Londër, se do ta kundërshtonte ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara, për t’u përballur me akuzat për komplot për sulm ndaj kompjuterave të Departamentit amerikan të Mbrojtjes.

Assange i tha Gjykatës në Uestministër nëpërmjet një lidhjeje të drejtpërdrejtë me video nga një burg i Britanisë, se nuk donte të “dorëzohej për ekstradimin, për shkak se kishte bërë punë gazetarie, për të cilën ai ka fituar një numër çmimesh dhe ka mbrojtur shumë njerëz”.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar që Julian Assange të ekstradohet, për t’u gjykuar nën akuzat për komplot, për bashkëpunimin me ish-analisten e zbulimit të ushtrisë amerikane Chelsea Manning, për të patur qasje tek kompjuterët e Pentagonit në mars 2010 shkruan Radio Evropa e Lirë.

Manning shërbeu disa vjet burg për dhënin e dokumenteve sekrete kompanisë WikiLeaks dhe u burgos përsëri në mars, pasi refuzoi të dëshmonte para një jurie të madhe që hetonte organizatën.

Ben Brandon, avokati që përfaqëson Shtetet e Bashkuara, tha të enjten se dokumentet që janë menduar se janë shkarkuar nga një kompjuter me materiale sekrete në SHBA, përfshirë dhjetra mijëra raportime nga luftërat në Afganistan dhe në Irak, dhjetëra mijëra kabllo të Departamentit të Shtetit dhe qindra vlerësime të të burgosurve në qendrën e ndalimit Guantanamo Bay.

Nëse gjendet fajtor, Assange mund të dënohet deri me pesë vjet burgim. Por Assange është i shqetësuar se SHBA mund të akuzojnë atë për krime të tjera, më serioze. Një gjykatë britanike e dënoi atë me 50 javë burgim për shkeljen e masës së dënimit me kusht ndërsa ishte i fshehur në ambasadën e Ekuadorit në Londër për shtatë vjet derisa policia e mori atë në dorëzim në prill. Assange kërkoi strehim në ambasadë në vitin 2012 për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku ai përballet me një akuzë për përdhunim, të cilën ai e ka mohuar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

‘Harder’ titullohet kënga e re e Bebe Rexhës

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Capital T tregon muskujt për të ‘ngritur’ edhe më shumë temperaturat

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

Jennifer Lopez shfaq linjat tërheqëse

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë