Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale

02.05.2020 16:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale

Asociacioni i Komunave të Kosovës po kërkon nga Ministria e Shëndetësisë që të lejohet ri-fillon normaliteti për mbajtjen e mbledhjeve nëpër kuvendet komunale, pasi që ka shumë projekte dhe kërkesa të qytetarëve që presin të shqyrtohen dhe miratohen.

Drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se Pako Emergjente Fiskale sa i përket komunave me një shumë prej 10 milionë euro, është bërë tek komunat, si dhe një komponentë tjetër e cila është pjesë e Pakos, ajo me numër 15, sa i përket pagesës personave me nga 130 euro, të cilët nuk e kanë të punësuar ndonjë anëtarë në familje, është duke u zbatuar nga niveli lokal për evidentimin e të dhënave për këta qytetarë.

“Kjo kompetencë është e deleguar nga niveli qendror. Komunat po bëjnë një punë jashtëzakonisht të mirë sa i përket mbledhjes së shënimeve. Informimit të popullatës dhe evidentimit të gjithë personave të cilët do të jenë përfitues nga kjo pako në vlerë prej 130 euro. Të gjitha ato shënime i barten nivelit qendror dhe pastaj do t’i ekzekutoj këtë lloj përkrahje financiare”, thekson Ibrahimi për KosovaPress.

Ndërsa, sa i përket punës së kuvendeve komunale, Ibrahimi shprehet se janë ngritur mjaft shqetësime nga qytetarët e komunave për çështje të ndryshme, si dhe për implementimin e projekteve në infrastrukturë.

Sipas tij, nëse nuk normalizohet puna e asamblistëve, shumë kërkesa nuk do të arrihet të miratohen dhe të zbatohen.

“Po ashtu janë ngritur shumë shqetësimi për çështje të tjera sa I përket implementimit të projekteve në infrastrukturën lokale, pasi që sipas tij komuna është dera e parë e qytetarëve dhe kërkesat e tyre janë të mëdha. Gjithashtu është kërkuar që të fillon puna normale e kuvendeve komunale, sepse po ka kërkesa të ndryshme nga qytetarët e komunave. Dhe nëse nuk lejohen punimet normale të kuvendeve komunale, shumë kërkesa nuk do të zbatohen”, deklaron ai.

Kreu i Asociacionit të Komunave të Kosovës po ashtu ka thënë se komunat janë duke menaxhuar mirë situatën e pandemisë me gjithë kapacitetet që kanë ato, edhe pse herë pas herë kanë hasur në vështirësi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

Shumë lagje në Prishtinë do të mbesin 12 orë pa rrymë

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

​Kurti: Përmes marrëveshjes së Uashingtonit, Serbia dëshiron të rinegociojë statusin e Kosovës

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

Vijnë konfirmimet, Interi edhe më afër Arturo Vidalit

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Haxhiu i reagon Mustafës: “Zajednica” është edhe synim edhe kërkesë e Serbisë

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Hoti i përgjigjet PDK-së: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

​Mustafa u përgjigjet akuzave të VV-së për “Zajednicën”

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

Rishikimi i buxhetit të Maqedonisë së V., të orientohet në menaxhimin e pandemisë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

PDK: Qeveria Hoti e futi Kosovën në listën e zezë për keqmenaxhimin e pandemisë dhe firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

​Selimi i përgjigjet Veselit: Duhet të jeni serioz që të thirreni në seriozitet

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

3 të vdekur dhe 70 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Marrëveshja Kosovë-Serbisë për shkëmbimin e informacioneve, kështu e komentojnë ekspertët

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Opozita akuzon Hotin për suspendim të shtetësinë dhe heqje dorë nga politika e jashtme

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Prokurori serb flet për bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Specialen: I vetmi që hyra në selinë e Williamson në Bruksel

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Kryediplomatja Haradinaj i reagon Gjykatës së Vranjës për padinë ndaj Ragmi Mustafës

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Pas ndalimit të importit të vajit të palmës, fermerët anulojnë protestën

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në

Veseli thotë se nuk bëhen pjesë e qeverisë Hoti, kritikon ashpër VV-në