Asnjë taksë në të ardhura për ata që e kanë rrogën nën 300 euro – A do e mbajë Kurti premtimin?

09.02.2020 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Asnjë taksë në të ardhura për ata që e kanë rrogën nën 300 euro – A do e mbajë Kurti premtimin?

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka premtuar shumë ndryshime gjatë fushatës zgjedhore të fundit para zgjedhjeve të 6 tetorit.

Ndonëse për momentin më së shumti flitet për zotimet e tij për reciprocitet dhe shërbim ushtarak të detyrueshëm, Kurti ka dhënë edhe premtime tjera të rëndësishme.

Vlen të ceket se pas zgjedhjeve ndodhën zhvillime të reja, dhe VV përshtati programin e saj me atë të LDK’së, përsëri për disa premtime Kurti ka thënë se nuk do të ndërrojë qasje.

Njëri prej këtyre premtimeve kishte qenë se asnjë punëtorë, i cili rrogën e tij mujore i ka nën 300 euro, nuk do të ketë nevojë të paguajë taksë në të ardhura.

“Në një ekonomi ku 18% e popullatës jeton në varfëri të skajshme, askush nuk duhet që të paguajë taksë në të ardhura për mbijetesë, andaj unë do të përjashtojë nga taksa personale mbi të ardhura ata që kanë rrogë përfundi 300 euro në muaj”, kishte thënë Kurti.

Kurti e kishte bërë këtë premtim gjatë shpalosjes së programit të VV’së.

“Ky program do të transformojë Kosovën duke ulur shpenzimet e tepërta qeveritare, lufton korrupsionin dhe krimin e organizuar dhe do të prezantojë një epokë të re në sundimin e ligjit, barazisë dhe drejtësisë”, kishte thënë ai.

Tatimi mbi të ardhurat personale llogaritet mbi të ardhurat e individëve. Individët rezidentë i nënshtrohen detyrimit për tatimin mbi të ardhurat personale gjatë një periudhe tatimore, për të gjitha burimet e të ardhurave.

Nëse jetësohet ky premtim do të përfitonin shumë persona. Paga minimale në Kosovë ka qenë 170 euro deri në maj të vitit të kaluar, kur me propozimin e PSD’së është miratuar rezoluta për rritjen e saj në 250 euro./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


KEDS punon në sigurinë e rrjetit, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

KEDS punon në sigurinë e rrjetit, paralajmërohen ndërprerje të rrymës

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Shkencëtarët suedezë: Imuniteti i tufës nuk funksionon, mos veproni si Suedia

Shkencëtarët suedezë: Imuniteti i tufës nuk funksionon, mos veproni si Suedia

Vuçiq në Banjallukë, Dodik flet për pavarësinë e Republika Srpska sipas modelit të Kosovës

Vuçiq në Banjallukë, Dodik flet për pavarësinë e Republika Srpska sipas modelit të Kosovës

Dënohet me 16 vite burgim i akuzuari për vrasjen e gruas dhe “baxhanakut” në Skenderaj

Dënohet me 16 vite burgim i akuzuari për vrasjen e gruas dhe “baxhanakut” në Skenderaj

Pesë marrëveshjet që u votuan sot në Kuvend ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro

Pesë marrëveshjet që u votuan sot në Kuvend ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro

“Grupi i Kumanovës” mund të ekstradohet në Kosovë për vuajtjen e dënimit

“Grupi i Kumanovës” mund të ekstradohet në Kosovë për vuajtjen e dënimit

Abrashi iu ofron mbështetje Shoqatës së Transportit Rrugor

Abrashi iu ofron mbështetje Shoqatës së Transportit Rrugor

Brexit, Barnier: Marrëveshja tregtare Britani e Madhe dhe BE duket e pamundur

Brexit, Barnier: Marrëveshja tregtare Britani e Madhe dhe BE duket e pamundur

Prishtina dhe Gjilani me më së shumti raste të reja, kjo është situata në komunat e tjera

Prishtina dhe Gjilani me më së shumti raste të reja, kjo është situata në komunat e tjera

Borko Stefanoviq: Vuçiq dhe Thaçi po negociojnë statusin e Kosovës

Borko Stefanoviq: Vuçiq dhe Thaçi po negociojnë statusin e Kosovës

181 raste me koronavirus në Kosovë, 136 të shëruar

181 raste me koronavirus në Kosovë, 136 të shëruar

Hoti shpreson në heqjen e vizave, thotë se ka angazhim nga Franca dhe Gjermania

Hoti shpreson në heqjen e vizave, thotë se ka angazhim nga Franca dhe Gjermania

Gjermani, së shpejti testim i detyrueshëm për udhëtarët e kthyer nga vendet me rrezik të lartë

Gjermani, së shpejti testim i detyrueshëm për udhëtarët e kthyer nga vendet me rrezik të lartë

Ministrja Haradinaj thotë se do të kthehen 52 diplomatë

Ministrja Haradinaj thotë se do të kthehen 52 diplomatë

Deputeti i VV-së rezulton pozitiv me Covid-19

Deputeti i VV-së rezulton pozitiv me Covid-19