Askush nuk është në dijeni, në celularët tuaj është shkarkuar një gjurmues

22.06.2020 10:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Askush nuk është në dijeni, në celularët tuaj është shkarkuar një gjurmues

Një gjurmues është instaluar në telefonat inteligjentë, edhe pse përdoruesit e këtyre aparateve nuk e kanë shkarkuar dhe nuk janë në dijeni.

Në fakt, bëhet fjalë për një gjurmues të koronavirusit. Apple dhe Google e kanë instaluar automatikisht në aparatet celulare këtë funksionalitet të ri

Kujtojmë këtu që dy gjigandët e kompanisë janë duke punuar së bashku për të krijuar një aplikacion që do të gjurmojë personat e infektuar nga koronavirusi, një përpjekje kjo për të frenuar sa më shumë përhapjen e sëmundjes.

Megjithatë, edhe pse ky funksionalitet është instaluar në celularët tuaj, nuk është ende aktiv. Kjo për shkak se është projektuar që të punojë me aplikacionin për gjurmimin e koronavirusit, që në fakt është ende në ndërtim e sipër. Funksionaliteti gjurmues është jo aktiv aktualisht.

Por ekspertët thonë se gjurmuesi mund të qëndrojë i fikur edhe pas instalimit të programit të koronavirusit, pasi të jetë ndërtuar. Përdoruesit e celularëve inteligjentë mund ta fikin sa herë të duan përmes një komande që do të shfaqet tek menuja “Settings”./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


‘Topi i Artë’, Lewandowski dhe De Bruyne i lënë prapa Messin dhe Ronaldon

‘Topi i Artë’, Lewandowski dhe De Bruyne i lënë prapa Messin dhe Ronaldon

Ronela ngrit temperaturat, shfaqet më ‘hot’ se asnjëherë më parë

Ronela ngrit temperaturat, shfaqet më ‘hot’ se asnjëherë më parë

Sot 3 vjet u tranferua, cka fitoi Salah me Liverpoolin?

Sot 3 vjet u tranferua, cka fitoi Salah me Liverpoolin?

Kur mund ta fitojë titullin Liverpooli tani?

Kur mund ta fitojë titullin Liverpooli tani?

Ylli i UFC-së i bën thirrje Tysonit: Eja luftojmë në kafaz, të premtoj se s’ta thyej asnjë asht

Ylli i UFC-së i bën thirrje Tysonit: Eja luftojmë në kafaz, të premtoj se s’ta thyej asnjë asht

Askush nuk është në dijeni, në celularët tuaj është shkarkuar një gjurmues

Askush nuk është në dijeni, në celularët tuaj është shkarkuar një gjurmues

Parashikimi i motit për javën e parë të verës

Parashikimi i motit për javën e parë të verës

Lëndohet Sergio Ramos

Lëndohet Sergio Ramos

Sarri kërkon nga Ronaldo të këndellet

Sarri kërkon nga Ronaldo të këndellet

Pique i reagon në orën 3 të mëngjesit gazetarit, i cili e quajti qaraman në Twitter

Pique i reagon në orën 3 të mëngjesit gazetarit, i cili e quajti qaraman në Twitter

Vajza e Kobe Bryant feston ditëlindjen e parë

Vajza e Kobe Bryant feston ditëlindjen e parë

Gruaja e Buffonit ia kthen motrës së Ronaldos: Pse komenton në rrjete sociale?!

Gruaja e Buffonit ia kthen motrës së Ronaldos: Pse komenton në rrjete sociale?!

55 euro për ta parë meçin Joshua – Fury nga shtëpia? – Reagon promotori Hearn

55 euro për ta parë meçin Joshua – Fury nga shtëpia? – Reagon promotori Hearn

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Stafi i kafiterisë “Momo” del negativ me Coronavirus

Parashikimi i motit për nesër

Parashikimi i motit për nesër

Elvana Gjata: Kur edukojmë vajzat, kemi edukuar një komb

Elvana Gjata: Kur edukojmë vajzat, kemi edukuar një komb