ASK-ja e gatshme për procesin e regjistrimit të popullsisë

28.10.2019 12:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ASK-ja e gatshme për procesin e regjistrimit të popullsisë

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) organizoi konferencë për të njoftuar rreth përgatitjeve për realizimin e Regjistrimit të Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në vitin 2021.

Qëllimi i kësaj konference ishte njohja me procesin e Regjistrimit të Popullsisë përfshirë sfidat dhe rezultatet që priten nga ky proces.

Isa Krasniqi, kryeshef Ekzekutiv i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, foli për Rolin thelbësor të Regjistrimit të Popullsisë 2021 për Republikën e Kosovës në integrimet euroatlantike.

“ASK-ja sipas statistikave në bazë të përgjegjësisë ka bërë përgatitjet sa më mirë. Për regjistrim kemi filluar para dy viteve përgatitjet e para. Jemi në proces dhe hapat janë sipas planifikimeve në momentin e fundit dhe sfidat që na paraqiten do t’i zgjedhim së bashku. Regjistrimi është përgjegjësi e ASK por kërkon angazhim edhe të institucioneve tjera dhe rëndësia e të pasurit të dhëna të rëndësishme është kruciale konsiderojmë qe edhe angazhimet e institucionet tjera është i madh. Jemi në fund të procesit të koncept-dokumentit që duhet të aprovohet nga Qeveria, është pothuajse i finalizuar por pret miratimin e Qeverisë dhe pastaj Kuvendit”, tha ai.

Ai bëri thirrje që sa më shpejtë të themelohen institucionet e reja dhe të merren me miratimin e koncept-dokumentit dhe draft ligjit për Regjistrimin e Popullësisë.

“E rëndësishme të kemi institucionet e reja, qeverinë në funksion qe duhet të merret me miratim e koncept-dokumentit dhe draft ligjit, Kuvendin të aprovojë ligjin. Kemi vonesa në këtë aspekt. Në bazë të rezultateve do të jenë te dhëna të rëndësishme për vendin tonë. Rëndësia e këtyre të dhënave është shumë i rëndësishëm në kuptimin e zhvillimit të politikave në këtë drejtim, sepse jemi në regjistrim pas 10 vjetëve. Pasi i fundit ishte në 2011. Këto do të jenë të rëndësishme në politikbërje, ministri, aspekte sociale”, theksoi Krasniqi, raporton Eo, transmeton Klan Kosova.

Avni Kastrati, drejtor i Statistikave Sociale/ Menaxher i Regjistrimit të Popullsisë 2021, tha se Regjistrimi do të jetë shumë i rëndësishëm, një projekt multidimensional, numërues i vetëm për shumë indikatorë.

Regjistrimi i Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave, sipas standardeve dhe praktikave ndërkombëtare, duhet te realizohet së paku çdo 10 vjet. Bazuar në këtë sipas ASK-së, edhe Kosova do të jetë pjesë e këtij rundi të regjistrimeve.

Regjistrimi i Popullsisë, Ekonomive Familjare dhe Banesave në Kosovë është planifikuar të mbahet në muajin prill të vitit 2021 në të njëjtën periudhe me regjistrimet që do te realizohen në vendet e tjera të Evropës dhe Botës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Dorëzohet kallëzim penal ndaj Albin Kurtit dhe Haki Abazit

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

Maqedonia e Veriut: Virusi rrit papunësinë në mesin e të rinjve

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

‘Fake News’-i nga media italiane/ Rama: Plehrat i’u hodhën në fytyrë Shqipërisë në sytë e botës! Këta janë opozitarët që…

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Zaev: Kërkesa e BDI-së! Le ta harron me ne koalicionin me këtë kusht

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kaloi programi i Qeverisë Hoti

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Kërkohet ndihma e qytetarëve për arrestimin e Tush (Nue) Frrokaj nga Gjakova

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti

Haziri: Të zbardhet vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti

Thaçi e Metën takohen në Shqipëri: Biseduam për dialogun Kosovë-Serbi

Thaçi e Metën takohen në Shqipëri: Biseduam për dialogun Kosovë-Serbi

Hoti nuk ka vendosur ende për vetingun

Hoti nuk ka vendosur ende për vetingun

Nga protestat e dhunshme dhe kaosi në disa qytete të SHBA

Nga protestat e dhunshme dhe kaosi në disa qytete të SHBA

Hoti: Objektivat dhe prioritetet e para tona janë, luftimi i pandemisë dhe rimëkëmbja ekonomike

Hoti: Objektivat dhe prioritetet e para tona janë, luftimi i pandemisë dhe rimëkëmbja ekonomike

Ja pse po kërkohet paraburgim për një serb

Ja pse po kërkohet paraburgim për një serb

Meliza Haradinajt nuk ia dorëzoi detyrën Glauk Konjufca

Meliza Haradinajt nuk ia dorëzoi detyrën Glauk Konjufca

Jashari: Për mjedis të sigurt dhe të shëndetshëm është e drejtë e garantuar me kushtetutën e vendit

Jashari: Për mjedis të sigurt dhe të shëndetshëm është e drejtë e garantuar me kushtetutën e vendit

Largimi i yllit algjerian Bennacer nga Rossonerët nuk pritet të ndodh

Largimi i yllit algjerian Bennacer nga Rossonerët nuk pritet të ndodh

Cristiano Ronaldo lojtari i parë i futbollit që arrin të bëhet miliarder

Cristiano Ronaldo lojtari i parë i futbollit që arrin të bëhet miliarder