ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

11.12.2020 23:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

Fondi i Kursimeve Pensionale të Kosovës dhe Agjencia e Shoqërisë së Informacionit (ASHI) janë sqaruar rreth çështjes së sigurisë së portalit për aplikim online nga Trusti, të ngritura në publik.

Këto dy institucione sigurojnë se kjo praktikë e aplikuar është shumë profesionale dhe nuk rrezikon sigurinë e të dhënave të qytetarëve dhe se deri me tani kanë mbledhur më shumë se 200 mijë aplikacione edhe përmes linkut të ofruar nga ASHI, që është https://trusti.rks-gov.net/.

Ky është reagimi:

E konsiderojmë të nevojshme të reagojmë përkitazi me publikimet dhe hedhjen e dyshimeve mbi sigurinë e portalit të Trustit, për aplikim përmes internetit për tërheqje të 10% të kursimeve të qytetarëve.

Ju informojmë se pas vështirësive të paraqitura gjatë fazës së lansimit të portalit të Trustit (trusti10.org) me qëllim të tejkalimit të këtyre problemeve është gjetur një zgjidhje alternative në bashkëpunim me Agjencinë e Shoqërisë së Informacionit – ASHI.

Ekspertët e ASHI-së dhe të Trustit kanë realizuar një zgjidhje teknike duke u bazuar në praktikat më të mira të sigurisë, ku është aplikuar certifikata e sigurisë së domainit *.rks-gov.net, e cila nuk i rrezikon shërbimet ekzistuese të domainit .rks-gov.net, e as sigurinë e certifikatës.

Certifikata e sigurisë i është dhënë në shfrytëzim Trustit, i cili po ashtu është Institucion i Republikës së Kosovës, dhe nuk bëhet fjalë për palë të treta sikurse që pretendohet në disa mediume elektronike.

Ju sigurojmë se kjo praktikë e aplikuar është shumë profesionale dhe nuk rrezikon sigurinë e të dhënave të qytetarëve dhe se deri me tani kemi mbledhur më shumë se 200 mijë aplikacione edhe përmes linkut të ofruar nga ASHI, që është https://trusti.rks-gov.net/.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

ASHI dhe Trusti thonë se ueb faqet e qeverisë janë të sigurta

Osmani: Votuesin e LDK-së e përfaqësoj unë

Osmani: Votuesin e LDK-së e përfaqësoj unë

Osmani: Askush nuk mund të gjykojë luftën e UÇK-së

Osmani: Askush nuk mund të gjykojë luftën e UÇK-së

Për 6 orë 200 mijë aplikime për tërheqje të 10 % nga Trusti

Për 6 orë 200 mijë aplikime për tërheqje të 10 % nga Trusti

Rama viziton policin e plagosur, ka një thirrje për protestuesit

Rama viziton policin e plagosur, ka një thirrje për protestuesit

Këto janë linçet zyrtare përmes të cilave mund të aplikoni për 10%

Këto janë linçet zyrtare përmes të cilave mund të aplikoni për 10%

Osmani bisedon personalisht me Walker, dakordohen për bashkëpunim

Osmani bisedon personalisht me Walker, dakordohen për bashkëpunim

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

Edhe pare, edhe hajgare (VIDEO)

​156 mijë aplikime në Trust për 10 përqindëshin

​156 mijë aplikime në Trust për 10 përqindëshin

Nis me tensione protesta në Tiranë për vrasjen e Klodian Rashës

Nis me tensione protesta në Tiranë për vrasjen e Klodian Rashës

Për herë të parë hapen Zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë

Për herë të parë hapen Zyrat e Këshillit Kombëtar Shqiptar në Medvegjë

Serbia i dërgon letër Joe Bidenit, ankohet lidhur me rekomandimet e Engelit për Kosovën

Serbia i dërgon letër Joe Bidenit, ankohet lidhur me rekomandimet e Engelit për Kosovën

Mbi 120 mijë persona aplikojnë në Trust për 10 përqindshin

Mbi 120 mijë persona aplikojnë në Trust për 10 përqindshin

Zafa kapet me Imer Mushkolajn: Flej pa çorapa, ka kush kujdeset për sigurinë tënde kibernetike

Zafa kapet me Imer Mushkolajn: Flej pa çorapa, ka kush kujdeset për sigurinë tënde kibernetike

​Haradinaj takon kryeministrin maqedonas Zoran Zaev

​Haradinaj takon kryeministrin maqedonas Zoran Zaev

Paralajmërohen ndërprerje të rrymës në këto vendbanime

Paralajmërohen ndërprerje të rrymës në këto vendbanime