Arsyet pse nuk duhet ta lani fytyrën gjatë dushit

12.02.2016 13:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arsyet pse nuk duhet ta lani fytyrën gjatë dushit

Një ekspert i kujdesit ndaj lëkurës, ka zbuluar se larja e fytyrës në dush mund ta dëmtojë lëkurën tuaj, pasi ju nuk mund ta matni temperaturën e ujit.

Sipas HelloGiggles, lëkura e fytyrës tonë është shumë e ndjeshme dhe për arsye se ju nuk e matni dot nxehtësinë e ujit në kohën kur bëni dush, ajo mund të shkaktojë dëme serioze në lëkurë.

Ekspertja e lëkurës Dr.Tanzi, tha për “The Gloss” se i këshillon pacientët  e saj që ta lajnë fytyrën në lavaman.

“Ju mund ta matni temperaturën në mënyrë më efikase”- shpjegon ajo,” dhe duhet të përdorni ujë të vakët në të ftohtë, pasi është më mirë për lëkurat delikate”.

Zakonisht ne bëjmë dush të nxehtë , por nëse e lajmë fytyrën me ujë të nxehtë mund të shkaktojë dëme duke e lënë lëkurën tonë të dehidratuar dhe të thatë.

Gjithashtu, nëse ju vuani nga skuqja e fytyrës, uji i ngrohtë vetëm do ta përkeqësojë atë, duke zgjeruar kapilarët e gjakut  dhe krijuar nishane.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Blerjet online, qeveria rrit taksën

Blerjet online, qeveria rrit taksën

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

Teknologjia kineze 5G përballë sigurisë kombëtare amerikane

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

HP prezantoi laptopë pjesërisht prej druri

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Nvidia zbulon platformën Studio për laptopët që konkurrojnë me MacBook Pro

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Microsoft krijon të folur reale me inteligjencën artficiale

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Bosi i Huawei kundër një kundërpërgjigje Kineze ndaj Apple

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Laptopët ZenBook dhe VivoBook zëvendësojnë trackpadin me një ekran

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Kompania pas TikTok ka në plan një smartfon

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Asus prezanton monitorin e parë në botë me frekuencë 240Hz

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

Elinel ka përfunduar xhirimet e klipit të ri

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

20 vjeçari shqiptar mahnit jurinë e “The Voice” në Francë

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Rritet tregtia e shërbimeve me BE

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

AMD prezanton një procesor më të fuqishëm se Core i9-9920X dhe me gjysmën e çmimit

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë

Një mashtrim i ri me Bitcoin infekton kompjuterët me ransomware dhe trojanë