Arrin në 18 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoni të Veriut

14.03.2020 21:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Arrin në 18 numri i të infektuarve me koronavirus në Maqedoni të Veriut

Në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar edhe gjashtë raste të reja me koronavirus, duke e çuar në 18 numrin e përgjithshëm të të prekurve sëmundja Covid-19.

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, i cili udhëheq grupin e krizës, ka thënë se të infektuarit janë persona të kthyer në vend nga shtetet me rrezik të lartë. Gjithsej ishin testuar 12 persona, gjashtë prej të cilëve kanë dalë me rezultate pozitive.

Ministri i Shëndetësisë njoftoi edhe për masa tjera që janë ndërmarrë nga trupi qeveritar i krizës: janë mbyllur të gjitha vendkalimet kufitare përveç në Bogorodicë më Greqinë, Qaf Thanë me Shqipërinë, Tabanoc me Serbinë dhe Bllacë me Kosovën. Është mbyllur edhe aeroporti në Ohër. Hyrja në Maqedoninë e Veriut i ndalohet të gjithë personave që vijnë nga shtetet me rrezik të lartë dhe të mesëm. Përveç marketeve dhe barnatoreve janë mbyllur të gjitha dyqanet tjera, bastoret sportive, klubet e natës e të tjera.

Kryeministri Oliver Spasovski ka njoftuar për vendimin për anulimin e të gjitha aktiviteteve politike.

“Shëndeti dhe jeta e qytetarëve është më e rëndësishme se çdo gjë tjetër, kështu që ne besojmë se mesazhin më të fortë për qytetarët në këtë moment duhet ta dërgojnë partitë politike, në mënyrë që të respektojnë rekomandimet dhe është mirë që të gjithë liderët politikë pajtohen që moratoriumi duhet të qëndrojë deri më 22 mars. Sigurisht, si do të zhvillohen ngjarjet, ne jemi këtu, të hapur për të gjithë të ulemi së bashku, dhe të vendosim se çfarë është në interesin më të mirë të qytetarëve”, ka deklaruar Oliver Spasovski pas kontakteve që ka pasur me të gjithë liderët e partive politike.

Nga e premtja në mesnatë, Dibra dhe Zhupa, dy zona në perëndim të vendit janë izoluar, pasi pikërisht nga këto dy vende edhe është numri më i madh i të infektuarve.

“Është vendosur sistemi i organizuar institucional që do i përfshijë gjitha aspektet që do mbulojnë çdo qytetarë të Dibrës dhe Qendrës Zhupa. Bashkë me kryetarët e komunave, që janë të kyçur dhe me të cilët bashkëpunojmë, do të sigurojmë gjitha kushtet që të merren masat më të mira shëndetësore. Do marrim masa për organizimin e përditshmërisë në gjendje krize. Në Dibër dhe Zhupë, do sigurohen gjitha nevojat për funksionim të pandërprerë të kapaciteteve të prodhimtarisë ushqimore, pompat e benzinës, barnatoret dhe spitalet”, ka deklaruar kryeministri Spasovski.

Për gjendjen me koronavirusin të hënën do të mblidhet edhe Këshilli i Sigurisë Kombëtare që drejtohet nga presidenti, Stevo Pendarovski.

VMRO-DPMNE-ja opozitare ka kërkuar që të shpallet gjendje krize në gjithë Maqedoninë e Veriut.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Zeka: Vonesat në mbështetje të sektorit privat shkatërrojnë ekonominë e vendit

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Vetëvendosje: President mos e shkel Kushtetutën, por vepro si në vitin 2010-2017

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Mjeku i infektivit një mesazh për të varfërit: Jeta juaj është e paçmimtë, askush nuk ua rikthen

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Fluturime për në Kosovë nuk do të ketë edhe 10 ditë

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Qeveria shtyn vendimin për rinisjen e procesit mësimor deri më 6 prill Foto: Driton Paçarada / Koha / ilustrim

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë